Novi stanovi socijalnog stanovanja za 20 valjevskih porodica

U zgradu na Trgu Vladike Nikolaja u Novom naselju useljeno je 20 porodica, odnosno, ukupno 58 novih stanara, koji su do sada živeli u neadekvatnim uslovima, a kojima su u okviru programa “Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji” obezbeđeni novi, kompletno opremljeni stanovi.

Govoreći na svečanosti dodele ključeva korisnicima novih stanova, gradonačelnik Lazar Gojković je istakao da je Valjevo već dugi niz godina jedan od najboljih primera u Srbiji u pogledu razvijenosti socijalnih usluga i značajna budžetska sredstva opredeljuje svake godine za socijalnu podršku, projekte i programe.

“Grad Valjevo ima izuzetno razvijen civilni sektor, a sa druge strane administracija grada Valjeva je pokazala veoma visoke kapacitete u realizaciji zahtevnih projekata i programa, kao i podršci inkluziji Roma i drugih marginalizovanih i društveno osetljivih grupa na lokalnom nivou. Takođe, u gradu Valjevu je uspostavljena dugogodišnja saradnja između predstavnika zajednice, civilnog sektora i lokalnih institucija. Grad Valjevo će i u narednom periodu, kroz budžetska sredstva i kroz druge projekte posebnu pažnju posvetiti daljem unapređenju stambene podrške i merama aktivne inkluzije za marginalizovane i društveno osetljive grupe, kako bi njihovi stambeni uslovi bili unapređivani i kako bi se unapredio kvalitet njihovih života, a kako bi naš Grad i cela zajednica bila bolje i kvalitetnije mesto za život“, poručio je gradonačelnik Gojković, zahvaljujući se EU koja je obezbedila značajna finansijska sredstva za finansiranje ovog projekta, kao i Kancelariji Ujedinjenih za projektne usluge (UNOPS) koja sprovodi ovaj program.

Korisnike novih stanova pozdravila je i Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, naglašavajući da oni ne ulaze samo u svoje nove domove, “već i u novu fazu svog života”.

 

“Program podrške EU smišljen je da unapredi i sprovede politiku socijalne inkluzije u Srbiji i da obezbedi održiva stambena rešenja na devet lokacija, a Valjevo je danas jedna od njih. U poslednjih pet godina uloženo je više od 115 miliona evra, u preko 60 projekata koji su uspešno realizovale opštine, Centar za socijalni rad i nevladine organizacije, a od čega korist ima više od 15.000 ljudi širom zemlje. Slogan naše kampanje je „Evropa je naša kuća“, a ja vam želim srećno useljenje pod vaše nove krovove i pod krov našeg zajedničkog napora za inkluzivno društvo“, rekla je Plamena Halačeva.

Inače, od početka implementacije ovog programa izgrađeno je osam zgrada za socijalno stanovanje i rekonstruisano i adaptirano preko 100 kuća u 22 grada i opštine Srbije, a ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je u svom obraćanju istakao da je EU najveći donator u Republici Srbiji.

“Mi ovde u Valjevu sa Svetskom bankom i sa Francuskom agencijom za razvoj sprovodimo projekat koji se tiče lokalnog investicionog razvoja. To je projekat u okviru kojeg će se srediti Suvoborska ulica, za koju smo obezbedili preko 2 miliona evra. Do septembra, najkasnije oktobra ćemo završiti saobraćajnicu Iverak – Lajkovac, povezati Valjevo sa auto-putem „Miloš Veliki“ i to su preduslovi da se svaki naš grad razvija. Nastavićemo da sprovodimo ovakve projekte, jer kažem uvek ste srećni kada završite veliki projekat, ali nema veće sreće nego kada vidite nasmejana lica ljudi koji su se uselili u svoje stanove”, zaključio je ministar Vesić.

U ime korisnika novih socijalnih stanova, zahvalio se Adam Maksuti, isitičuči da je novi dom za njega veliki korak ka boljem i kvalitetnijem životu i poslu.

“Ono što je mnogo bitno za ovaj projekat, jeste da nam projekat nije omogućio samo stan, već i razne edukativne radionice za decu, logopede i mnogo toga. Još jednom hvala svima, ne mogu vam opisati koliko sam srećan i veseo što smo dočekali da se uselimo“, poručio je Maksuti.

Fotografije: Grad Valjevo

3 comments on “Novi stanovi socijalnog stanovanja za 20 valjevskih porodica

  1. Dragan

    jako lepo. inkluzija je super stvar i dobro je da smo svu sirotinju stavili u jednu zgradu samo se plasim da neprodaju stanove i opet se vrate odakle smo ih doveli u naselje

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.