SNS:Zdravlje osnovno ljudsko pravo

Saopštenje za javnost povodom Svetskog dana zdravlja izdao je GOSNS. Saopštenje prenosimo u celosti:

„Svake godine 7. aprila obeležava se Svetski dan zdravlja pod pokroviteljstvom Svetske zdravstvene organizacije čiji je cilj da svaki čovek ostvari pravo na najveći mogući nivo zdravstvene zaštite.

Po definiciji, zdravlje je stanje telesnog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti. Kao 4 najrasprostranjenija oboljenja najčešće se pominju kardiovaskularna, maligna, hronična opstruktivna bolest pluća i dijabetes tipa 2 sa zajedničkim faktorima rizika poput visokog krvnog pritiska, visokog nivoa holesterola u krvi i gojaznosti. Svi navedeni faktori su povezani sa određenim obrascima ponašanja kao što su nezdrava ishrana i smanjena fizička aktivnost.

Gradski odbor SNS Valjevo podržava pravo na zdravlje kao osnovno ljudsko pravo svakog čoveka. Imperativ nam je i posvećeni smo težnji da svaki naš sugrađanin može da ostvari pravo na dobro zdravlje, ali i na podizanje svesti o zdravstvenim problemima i prevenciji nastanka bolesti. Na zdrave osobe je usmerena primarna prevencija koja podrazumeva uklanjanje rizika bolesti i unapređenje opšteg zdravstvenog stanja da bi se sprečio nastanak bolesti. Brojna istraživanja navode podatke da ljudi mogu ojačati imunitet i poboljšati zdravlje kroz redovno vežbanje i kretanje, dovoljno sna, održavanje zdrave telesne težine, izbegavanje upotrebe alkoholnih pića i pušenja.

Srpska napredna stranka je tokom kovid pandemije dokazala da se angažovanjem svih društvenih resursa može podržati normalno funkcionisanje zdravstvenog sistema, čak i u trenucima kada su zdravstveni sistemi najbogatijih zemalja bili na granici kolapsa. Kao društveno najodgovornija politička organizacija Srpska napredna stranka čini sve da omogući očuvanje i poboljšanje zdravlja građana Srbije. Naš grad ima mrežu ustanova zdravstvene zaštite, njihovu teritorijalnu dostupnost, kvalifikovane zdravstvene radnike i odgovarajući društveni ambijent koji omogućava zdravstvenom sistemu da uspešno pruži zdravstvene usluge, a gradsko rukovodstvo je najavilo rekonstrukciju valjevske bolnice kao jedan od najznačajnijih projekata u narednom periodu.

Svim žiteljima Valjeva na Svetski dan zdravlja Gradski odbor Srpske napredne stranke Valjevo želi zdravstveno blagostanje i dobre navike. S obzirom na činjenicu da se čovek rađa zdrav, obaveza svih nas je da ne ugrožavamo sopstveno zdravstveno stanje, da binemo o zdravlju drugih ljudi i zdravlju planete koju svi delimo i ostavljamo u nasleđe budućim generacijama.

Savet za zdravstvo

Gradskog odbora Srpske napredne stranke Valjevo

24 comments on “SNS:Zdravlje osnovno ljudsko pravo

  1. Tiksi

   Ko je ukinuo ambulantu i kad i kome i kako je to radjeno, ako vec izlecete sa informacijama? Vas komentar je demagogija.

   Reply
  2. Ajmo realno malo

   Uradili su tri bolnice za vreme korone i to za par meseci. Jel i to demagogija? Bolnice sirom Srbije, domovi zdravlja, nabavljaju se aparati koje nisml ranije imali i sa onim sa cime se raspolaze lepo se ulaze u zdravstvo. Ima jos da se radi, treba srediti i bolnicu u Valjevu, ali znajuci Vucica, to ce se srediti u narednom periodu da blista, kao sto su sredili i dom zdravlja u Valjevu. To oko Krusika prebacujete na njih, kao kada bi krivili njih za to sto je propala Srbijanka ili u bescenje prodat Gradac.

   Reply
   1. Istina

    Auuu, kakvu cenzuru pravite na prave odgovore. Bruka!
    Širom Srbije nema specijalista, širom Srbije nema sestara, u Srbiji neraspakovani respiratori, u Srbiji fabrika od 50 miliona evra ne proizvodi vakcine. U Srbiji mnogi pacijenti ne dočekaju specijalistički pregled…

    Reply
  3. Ticu

   Posto si tako bezobrazan sad lepo skini tog roleksa. Kakva ambulanta i kakve oni imaju veze sa tim?

   Reply
 1. Dragisa

  Dom zdravlja je lepo sredjen, a gledao sam na tv-u dosta je uradjeno domova zdravlja sirom Srbije. Ako cemo realno, ranije je to bas bilo ruinirano, moramo ruku na srce priznati da sad ovaj dom zdravlja u Valjevu izgleda jako pristojno i to ne moze da se ospori.

  Reply
  1. Jana

   Pre nije smelo da se udje u wc, a i sve ostalo je bilo dotrajall, sad je skockan dom lepo i trebamo biti ponosni na to.

   Reply
  2. Kare

   Još kad bi taj isti dom zdravlja imao lekare koji umeju da leče a ne da otaljavaju posao…..Čast izuzecima.

   Reply
 2. Istina

  Bruka kako pišete tekstove na nivou đaka iz Osnovne škole…
  Elem,
  *Po definiciji zdravlja, naš narod je u većini psihički bolestan, a o socijalnom stanju i da ne pričamo. Pa kakvo socijalno stanje spominjete kada je najveća socijalna razlika u Srbiji i kada 50% građana prima platu oko minimalca, a o penzionerima i da ne govorimo. Imamo nezdravu ishranu zato što smo siromašan narod i samim tim i mnoge bolesti.
  *O kakvom normalnom funkcionisanju zdravstvenog sistema za vreme pandemije pričate kada građani ni dan danas ne mogu da zakažu većinu specijalističkih pregleda u našoj bolnici, u roku od 30 dana,kako zakon predviđa. Koga vi lažete? Zašto građanima ne objasnite da imaju pravo da im načelnik službe overi obrazac, koji mogu da uzmu kod zaštitinika pacijenata, odu kod privatnika da obave pregled i isti naplate od socijalnog. Zašto to ne objasnite sirotim građanima, nego umiru pre specijalističkih pregleda na koje ne mogu da dođu na red. Bruka!
  *Spominjete štetnost duvana. Pa ima zakon o zabrani pušenja koji niko ne poštuje, pa čak ni jedan od ranijih načelnika opštinskih inspekcijskih službi u čijoj kancelariji se ni sam nije video od dima…Niko ne radi svoj posao.

  „Naš grad ima mrežu ustanova zdravstvene zaštite, njihovu teritorijalnu dostupnost, kvalifikovane zdravstvene radnike i odgovarajući društveni ambijent koji omogućava zdravstvenom sistemu da uspešno pruži zdravstvene usluge, a gradsko rukovodstvo je najavilo rekonstrukciju valjevske bolnice kao jedan od najznačajnijih projekata u narednom periodu“

  *Kako vas nije sramota za ovaj pasus iznad? Pa naš grad je na ivici pružanja zdravstvene zaštite. Nema dovoljno specijalista, po ambulantama u selima nema lekara, nema apoteka…pa čak nema ni dovoljno spremačica. Moj prijatelj mi je pričao kada je operisao bruh, na celom spratu jedna spremačica, a nekada ih je bilo 6. Zaradio je neku bakteriju i jedva je preživeo. O kakvom vi zdravstvenom sistemu pričate? Nema ko da organizuje posao i tamo gde bi imalo ko da radi!
  Kakva bre rekonstrukcija bolnice? Pa pitajte stručne ljude da je duplo jeftinije izgraditi novu bolnicu nego rekonstruisati tu staru i usput mučiti pacijente, a i zaposlene. Međutim rekonstrukcijom se više novca opere. Ugledajte se na izgradnju Istraživačke stanice u Petnici. Nađite nekoga da vam organizuje taj projekat…

  I zato nemojte lagati ovaj narod, valjda se i tome bliži kraj, ili ćemo zapoloviti kuda treba, ili ćemo potonuti skroz. To je evidentno baš blizu.

  Jedino je tačno da treba da brinemo o svom zdravlju, zdravlju drugih i o zdravlju planete. Ali da bi se to sve ispoštovalo, građani moraju da imaju dobre uslove za život, hranu, vazduh, čistoću… Gde smo tu mi? Na 1. mestu po zagađenju, na 1. mestu po socijalnoj rzlici građana i na 1. mestu po nečistoći, jer pola Srbije nema kanalizaciju i kako onda da budemo zdravi i da čuvamo planetu? Zdravlje je i kada narod, deca, majke sa kolicima ne moraju da idu kolovozom, jer su grad preplavila nepropisno parkirana vozila. Niko ništa ne reaguje. Kao da dolazi sistem jačeg, bogatijeg… Povedite malo računa o tome, službe ne rade svoj posao. KAo da su izumrle sve milicije i sve inspekcije u gradu!
  Omladinu, pakuj kofere kako reče i glumac Janketić…

  Reply
 3. Maruska

  Čitam komentare i ne mogu da verujem da ljudi u Valjevu ne mogu da shvate da nešto što je godinama unazad ruinirano i upropašćavano ne može da padne s neba i da se sredi odjednom.. pa ljudi nije vam Vučić mađioničar, iako nekad pomislim da jeste, ne može se sve srediti odjednom, jedno po jedno!
  Budite zadovoljni što se išta radi na sređivanju ovog našeg grada i dajte i vi svoj doprinos za svoj grad umesto što po portalima osuđujete bez argumenata!

  Reply
 4. Dragan

  sns brine o zdravlju. rekonstruisan je dom zdravlja a u planu je i bolnica. pred svake izbore vodimo lekare po selima da mere pritisak i pregledaju zube seljacima. lekari i medicinsko osoblje veruju u politiku sns i veliki broj njih su nasi clanovi a neki su bas istaknuti kao mala odbornica peteric ciji kvaliteti su prepoznati i u beogradu

  Reply
 5. Dule

  Ako ćemo da podvučemo crtu i da budemo objektivni, rekonstrukcija Doma zdravlja je sada reprezentativna ustanova primarne zdravstvene zaštite. Iskreno se nadam da ćemo uskoro konačno doći do adekvatnog projekta i ući u rekonstrukciju i osavremenjavanje Opšte bolnice. Mislim da postoji i entuzijazma i volje i načina da se to odradi što pre, jer su adekvatni objekti ipak jedan od važnijih uslova zdravstvene kulture jedne zemlje.

  Reply
 6. Željka

  Realno gledano, u prethodnom periodu je dosta uradjeno i ulagano u oblasti zdravstva i na nivou našeg grada a posebno na nivou republike i ja to podržavam jer zdravlje ljudi je na prvom mestu.

  Reply
 7. Hahahaha hahahaha haha

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣 prolajacete od sendviča bogovi,ima da vas pohvataju Šabački stručnjaci ,vi ste zatvorili Krušik Mladen i ostala kakakurdija,ovo što vi pišete je demagogija za posao i štrajk u Krušiku

  Reply
 8. Istina

  Bruka od teksta na nivou jednog Osnovca.
  *Elem, naši građani su ne samo telesno nezdravi, nego socijalno i psihički. Zašto? Zato što nam je društvo sa najvećom socijalnom razlikom u Evropi, država sa najjeftinijom radnom snagom, sa najskupljom hranom, sa njaskupljom odećom i obućom… I ko ovde može da bude zdrav?
  *Tačno je da naše društvo u većini se hrani nezdravo i nema volju da šeta po fekalnim Divčibarama, ili prljavim parkovima… Tamo gde je čisto, Beograd na vodi, Kopaonik… ne može da dođe oko 80% građana, nema para. To je većina građana koja ima primanja oko minimalca, a penzionere i da ne spominjemo.
  *Tačno je da građani mogu poboljšati zdravlje zdravom ishranom, šetnjama, prestanku pušenja… Ali ko će da sprovede zakon o zabrani pušenja u javnim objektima kada je nevidljiva komunalna policija, inspekcija… Pre neku godinu dok je bio šef Opštinskih inspekcijskih službi jedan čovek, kad god sam ušao kod njega u kancelariju, on se jedva video od duvanskog dima.
  *Da, za vreme pandemije ste činili sve da se nacija psihički još više razboli. Zatvarali ste sve u kuću pa i seljake koji nisu smeli da izađu na njivu, livadu… To je bio veliki promašaj. A što se tiče respiratora, fabrike za vakcine od 50 miliona evra, koja još ne radi, nećemo ni spominjati…Imali smo najveću smrtnost u okruženju, samo ste nas lagali sa podacima…
  *Što se tiče zdravstvenog sistema u Valjevu, pa to je jedna raštimovana gitara. Na preglede kod pojedinih specijalista se čeka toliko da većina pacijenata i ne dočeka taj dan. Zašto građanima ne napišete njihovo pravo da odu kod zaštitnika pacijenata, uzmu obrazac koji će im overiti načelnik služnbe na kome piše da nisu u moguđnosti da u roku od 30 dana pruže uslugu za specijalistički pregled i da građani to mogu da urade kod privatnika i naplate od socijalnog? Nema dovoljno lekara, sestara, a ni spremačica. Jedan prijatelj mi je skoro operisao bruh i na odeljenju je radila samo jedna spremačica, a nekada je bilo 6. Zato je dobio neku infekciju koju je jedva izlečio nakon mesec dana… Po selima ukidate ambulante, nema apoteka, kad odu lekari na odmor, niko ih ne menja…Bruka! Toliko o tome koliko vi nastojite da građani Valjeva budu zdraviji. I da vam napomenem da je najjeftinije graditi savremenu i novu bolnicu, to je jeftinije, lakše za pacijente i za zaposlene. Jedino što se više para “pere” sa rekonstrukcijom koja bi trajala godinama.
  *Prosto je, da bi građani bili zdraviji, moraju da imaju realna primanja koja će ih odvesti u šetnju, bilo na planinu, ili obližnje parkove. Parkovi moraju biti čisti. Građani sa normalnim primanjima će se kvalitetnije hraniti, koristiti manje zagađujuće energente, mnogi će preći na grejanje sa toplane…
  A vi, probajte da očistite grad, da u Srbiji još 50% izgradite kanalizacije, da se vratite na potrošačku korpu koju ste izbrisali a ne da se hvalite primanjima u evrima koji je svaki dan sve jeftiniji, zbog rasta cena. Tako ćete podići i nivo zdravlja u Srbiji, a ne da se 90% kapitala nalazi u rukama pojedinaca. Nema tu države gasimo se…
  Što reče Janketić, omladino pakujte kofere…ja sam već daleko.

  Reply
 9. Istina

  *Elem, naši građani su ne samo telesno nezdravi, nego socijalno i psihički. Zašto? Zato što nam je društvo sa najvećom socijalnom razlikom u Evropi, država sa najjeftinijom radnom snagom, sa najskupljom hranom, sa njaskupljom odećom i obućom… I ko ovde može da bude zdrav?
  *Tačno je da naše društvo u većini se hrani nezdravo i nema volju da šeta po fekalnim Divčibarama, ili prljavim parkovima… Tamo gde je čisto, Beograd na vodi, Kopaonik… ne može da dođe oko 80% građana, nema para. To je većina građana koja ima primanja oko minimalca, a penzionere i da ne spominjemo.
  *Tačno je da građani mogu poboljšati zdravlje zdravom ishranom, šetnjama, prestanku pušenja… Ali ko će da sprovede zakon o zabrani pušenja u javnim objektima kada je nevidljiva komunalna policija, inspekcija… Pre neku godinu dok je bio šef Opštinskih inspekcijskih službi jedan čovek, kad god sam ušao kod njega u kancelariju, on se jedva video od duvanskog dima.
  *Da, za vreme pandemije ste činili sve da se nacija psihički još više razboli. Zatvarali ste sve u kuću pa i seljake koji nisu smeli da izađu na njivu, livadu… To je bio veliki promašaj. A što se tiče respiratora, fabrike za vakcine od 50 miliona evra, koja još ne radi, nećemo ni spominjati…Imali smo najveću smrtnost u okruženju, samo ste nas lagali sa podacima…
  *Što se tiče zdravstvenog sistema u Valjevu, pa to je jedna raštimovana gitara. Na preglede kod pojedinih specijalista se čeka toliko da većina pacijenata i ne dočeka taj dan. Zašto građanima ne napišete njihovo pravo da odu kod zaštitnika pacijenata, uzmu obrazac koji će im overiti načelnik služnbe na kome piše da nisu u moguđnosti da u roku od 30 dana pruže uslugu za specijalistički pregled i da građani to mogu da urade kod privatnika i naplate od socijalnog? Nema dovoljno lekara, sestara, a ni spremačica. Jedan prijatelj mi je skoro operisao bruh i na odeljenju je radila samo jedna spremačica, a nekada je bilo 6. Zato je dobio neku infekciju koju je jedva izlečio nakon mesec dana… Po selima ukidate ambulante, nema apoteka, kad odu lekari na odmor, niko ih ne menja…Bruka! Toliko o tome koliko vi nastojite da građani Valjeva budu zdraviji. I da vam napomenem da je najjeftinije graditi savremenu i novu bolnicu, to je jeftinije, lakše za pacijente i za zaposlene. Jedino što se više para “pere” sa rekonstrukcijom koja bi trajala godinama.
  *Prosto je, da bi građani bili zdraviji, moraju da imaju realna primanja koja će ih odvesti u šetnju, bilo na planinu, ili obližnje parkove. Parkovi moraju biti čisti. Građani sa normalnim primanjima će se kvalitetnije hraniti, koristiti manje zagađujuće energente, mnogi će preći na grejanje sa toplane…
  A vi, probajte da očistite grad, da u Srbiji još 50% izgradite kanalizacije, da se vratite na potrošačku korpu koju ste izbrisali a ne da se hvalite primanjima u evrima koji je svaki dan sve jeftiniji, zbog rasta cena. Tako ćete podići i nivo zdravlja u Srbiji, a ne da se 90% kapitala nalazi u rukama pojedinaca. Nema tu države gasimo se…
  Što reče Janketić, omladino pakujte kofere…ja sam već daleko.

  Reply
 10. Pera

  Kako vas nije sramota da cenzurišete komentare? Pa jednog dana ćete tome gledati u oči!

  Reply
 11. Samo za botove SNS

  Najavili stručnjaci iz Šapca dolazak u Valjevo,kažu da je nezdrava salama za sendviče da izaziva besnilo,pazite se botovi,narednih dana nikako na ulicu bicete pohvatani i odvedeni u azil,a onda zna se sapun

  Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.