Privredna zona razvojna šansa Valjeva

Nakon privredne zone Stefil, grad je 2018. godine formirao novu privrednu zonu. To je bio samo početak na osnovu kog je dokupljena zemlja kako bi se zona proširila , uradjena trafostanica, glavna saobraćajnica. Grad je umedjuvremenu dobio dva nova investitora koji već  za narednu godinu najavljuju početak svog rada. “Predstoji nam dalje infrastrukturno I komunalno ulaganje, a uspešna privredna zona preduslov je da se naš grad razvija. Mi u Valjevu 16 godina nismo imali nove investitore, a pogledajte sada “, kaže gradonačelnik Valjeva Lazar Gojković.

Zajedno sa gradonačelnikom Gojkovićem , Vamedia je obišla privrednu zonu u Valjevu. Već na prvi pogled vidljivo je da je Bizerba izgradila svoju fabriku dok drugi investitor Hansgrohe takodje radove privodi kraju.

Grad je do sada samo  za otkup zemljišta uložio 231,6 miliona dinara, a ukupna dosadašnja ulaganja iznose blizu  pola milijarde. Najveći izvedeni infrastrukturni radovi  bili su na izgradnji centralne saobraćajnice i koštali su grad 166 504 000   ostatak do 260 miliona izdvojilo je ministarstvo. Nedavno uradjeni kružni tok koji spaja saobraćajnicu sa Obilaznicom zahtevao je izdvajanja od 25 miliona dinara. Ipak gradu u saradnji sa državom predstoji još ulaganja.

„Sada nam sledi kompletno infrastrukturno i komunalno opremanje industrijske zone da bi investitori počeli sa radom kako su planirali . Bizerba već od januara , Hansgrohe sredinom godine“, objašnjava Gojković.

Po njegovim rečima pod komunalnim opremanjem  misli se na  vodovodnu mrežu, kanalizaciju, rasvetu, a kada je u pitanu ostala infrastruktura predvijena je  ulica sa kružnim tokom, ulica izmedju dva investitora i u drugoj fazi parking. Za realizaciju  svega predvidjenog biće neophodna nova sredstva koja će zajedno izdvajati grad i država.

„Uložili smo zaista mnogo počev od kupovine zemljišta za privrednu zonu , samo za to dali smo oko 230 miliona dinara. Bilo je jako teško jer su to bile male parcele , oko 60 parcela od 40 različitih vlasnika , bilo je jako teško dogovoriti se. Postoji još zemljišta koji može biti otkupljeno i ovaj prostor iza ovih fabrika  može biti takodje atraktivan za investitore kako strane tako i domaće“, objašnjava Gojković.

Fabrike koje su pri kraju svojih radova za narednu godinu najavljuju zapošljavanje radnika i početak rada. Kako se moglo čuti na ovogodišnjem Jesenjem sajmu zapošljavanje neophodni su im radnici svih profila.

„Ova dva investitora zaposliće ukupno 1305 ljudi, Bizerba 305 , Hansgrohe 1000. Ne treba zaboravaiti da Gorenje sledeće godine počinje rad u novom pogonu i da je najavljeno zapošljavanje 1000 ljudi. Mi imamo oko 3850 nezapsolenih na evidenciji, ali to je dobro jer ćemo prvi put imati konkurenciju na tržištu rada i ljudi će moći da se opredele na osnovu uslova, visine zarade i slično, gde žele da rade. To je prvi put posle mnogo godina da imamo takvu situaciju . Od Gorenja na ovamo mi nismo ni imali novih investitora do sada“, kaže Gojković.

U zoni će biti izgradjene ulice Nova 1 u pravcu  centralne postojeće ulice u produžetku, Nova 2 i Nova 3 kako bi postojeće parcele bile potpuno povezane.

„Izgradnjom brze saobraćajnice Iverak – Lajkovac postali smo zanimljivi investitorima. Sada nam je cilj da se zona opremi i to ćemo verovatno raditi zajedno sa državom jer su velika sredstva u pitanju, a na ruku nam ide da je moguće raditi fazno. Ovde je ostalo nešto malo još zemlje koja je u vlasništvu grada i ukoliko neko od domaćih možda privrednika bude želeo prostor u tim merama , može ga dobiti. Cilj je da privrednu zonu povežemo sa brzom saobraćajnicom jer smo udaljeni samo 2,2 km od nje. I dalje je aktuelna priča vezana za baj pas o kome smo  ranije govorili“, navodi gradonačelnik Lazar Gojković ističući  i prednosti povezivanja zone sa brzim trakama.

Povezivanje privredne zone nije jedini projekat na kom grad insistira jer kako kaže Gojković dolazak gasa u Valjevo je više nego izvestan.

„Mart, april sledeće godine se očekuje dolazak gasa do privredne zone , a nakon toga nam preostaje da gas dovedemo do grada. Ako pogledate glavna ulica u zoni vodi praktično ka Toplani. To je velika ušteda i još jedan korak ka rešavanju problema aerozagadjenja. Možda nekom informacija o gasu , koji je u potpunosti investicija države , zvuči nestvarno, ali je itekako realno , neprestano smo u kontaku sa Srbija gasom , radi se dokumentacija“, tvrdi gradonačelnik koji ističe da za sve što u privrednoj zoni predstoji da bude uradjeno već je uradjena projektna dokumentacija.

„Privredna zona nije samo za strane investitore . Ima u Valjevu privrednika koji imaju ozbiljne firme i razvijaju ih tako da će i njima privredna zona biti neophodna . Pogledajte samo budžete gradova veličine Valjeva , pa i manjih od našeg grada , imaju po 6 milijardi budžete za narednu godinu. Oni to mogu jer imaju veliki broj investitora, veiki broj firmi koje zapošljavaju veliki broj ljudi. Opet kažem,  mi od Gorenja , dakle 2006. godine , nismo imali nijednog velikog investitora. Privredna zona nije bila proširena , nisu izvodjeni infrastrukturni radovi na opremanju. Uložen je ozbiljan novac sada, država namerava da uloži još i sve su to preduslovi da se naš grad razvija. Zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću koji je zaslužan i za nove investitore i za brze trake , ako se sećate to je bila upravo njegova namera za Valjevo, otvara se ozbiljan prostor da  Valjevo zablista svojim pravim sjajem“, zaključuje Gojković.

27 comments on “Privredna zona razvojna šansa Valjeva

  1. Vladimir

   Izvinite šta je ovde pogrešno rečeno? Jel očigledno da su dve fabrike na ovom mestu već „nikle“. Jel očigledno da će biti zaposleno preko 1300 ljudi na ovom mestu. Provozajte se do Lajkovca vidite kako napreduju radovi na brzoj saobraćajnici. Mostovi niču kao pečurke i u narednoj godini ćemo do Beograda stizati za 45 minuta. Jel očigledno da Gorenje radi još jedno postrojenje gde će se zaposliti još 1000 radnika. Jel završen gerantološki centar, jel se radi novi vrtić i u najavi još jedan gde će problem neupisane dece biti upotpunosti rešen. Gospodine „Valjevac“, udostojite se..

   Reply
  2. Dule

   Naravno da zna. Valjevo sa novim fabrikama postaje ekonomski stabilno, uticaće na standard građana. Brza saobraćajnica će uskoro biti gotova i Valjevo povezano sa autoputem Miloš Veliki.

   Reply
  3. Bitno je znati

   Pa dela govore. Ne znam u čemu je problem da Gradonačelnik prezentuje rezultate privrede i ekonomije i investic8je u gradu koji predstavlja na najbolji način. Saradnja svih i rezultate rada I treba da predstavi gradsko rukovodstvo na čelu sa Gradonačelnikom koji je uključen od samog početka. A ako nekome uspeh smeta to je drugi problem.

   Reply
  4. Dejan

   Sigurno zna da je za grad bolje stvaranje novih, umesto zatvaranja radnih mesta i da je važno dati šansu kako stranim, tako i domaćim investitorima. Za početak, dovoljno.

   Reply
  5. Smiljka

   A što ne bi pa znao? Kad je onaj Klomfer znao, zna i Laza.
   Nego zanimljivost je da je večeras u Omni centru Izborni Kongres valjevačkog odbora SNS… Nikoga od koalicionih partnera u Valjevu nisu zvali? Čudno… Valjda na njih više ni ne računaju. A i koji će im džavo.

   Reply
 1. N.N.

  Istorijske godine za Valjevo. Mnogo se radi i imam utisak da nismo ni svesni koliko se rade stvari koje su decenijama zapostavljane. Treba da se oda postovanje ovim ljudima, rade dobar posao i drago mi je sto je tako. Zelim ti Lazare srecu i izbori se za jos bolje Valjevo, verujem da ti to mozes.

  Reply
 2. Zoza

  Svaki malo veći grad u Srbiji ima svoju privrednu, industrijsku zonu, sad to ima i Valjevo. Da bi se obezbedili svi infrastrukturni i komunalni uslovi ulaganja zaista jesu velika, ali za godinu do dve će se sve isplatiti, a posle toga će celo Valjevo osetiti blagodeti privredne zone.

  Reply
  1. Анонимни

   Treba što vise šlepera usmeriti preko Valjeva, pošto je vazduh mnogo čist u gradu.
   Valjda nije problem, što je vazduh pet puta zagađeniji od dozvoljenog.

   Reply
 3. Branko

  Ulaganjem u infrastrukturu, privredne zone,gradsko rukovodstvo na čelu sa gradonačelnikom,stvara bolje uslove za postojeće i dovođenje novih investitora,a samim tim je bolja perspektiva po pitanju zapošljavanja i punjenja budžeta,sve to dovodi do kvalitetnijeg života građana Valjeva.Puna podrška za ovakvu politiku

  Reply
 4. Srna

  U poslednje vreme dosta se radi u nasem gradu a da toga ni sami nismo svesni, najlakse je omalovazavati neciji trud i praviti se da je sve tragicno.

  Reply
 5. Macka

  Da se ne lazemo, ovo je nesto sto drugi obecavaju 30 godina i nisu uradili, a Lazar i sns jesu. To, gerentoloski, sestu novu skolu, brze trake, gas na prolece, puteve, vrtic zavrsavaju i svasta nesto novo i to ne moze da se ospori. Samo napred Lazare i ne opterecuj se onima sto svaki dan sire mrznju protiv svakog, koji mrze do podne sebe, a od podne ceo svet i tako u krug. Radi i ima nas koji cenimo.

  Reply
 6. Anđelka

  u Valjevu se rade dobre stvari, i unapređenje svih standarda u gradu. Zar kao građani Valjeva ne treba da budemo zahvalni što je neko napokon rešio da se bavi Valjevom.

  Reply
 7. Kika

  Sve pohvale, nikada se nije radilo u Valjevu kao sada. Treba dosta da se radi, svi smo svesni toga, ali na dobrom smo putu i to me baš raduje.

  Reply
 8. Ivan Valjevski

  Na kojih 16 godina LG misli? Ako misli na period od 2000. godine, da li zna kada je otvoren Valli, Austrotetm, Gorenje i veliki broj manjih firmih domaćih investitora. Niko od njih nije dobio nikakve državne subvencije.
  Tačno je da od 2012. godine nije bilo novih investitora. Najavljeno je da se otvarju dve nemačke, ali uz velike naše subvencije.

  Reply
 9. Mihajlo

  Stao covek ispred tudje avlije i slika se. Pa On nezna ni kiosk brze hrane da vodi. Kazu da ljudi kad glume u realnom zivotu da su nesto drugo da se zovu paranoje.

  Reply
 10. Gradjanin Valjeva

  Hteli mi to da priznamo ili ne, voleli mi ovu vlast ili ne. Dopadao se vama Lazar Gojkovic ili ne. Moramo biti iskreni i priznati cinjenicno stanje. 16 godina Valjevo do dolaska Lazara Gojkovica na celo ovog grada nije imalo investitora, ni u zamisli. Da li je on dobar pregovarac, da li je molio investitore da dodju bas u Valjevo, da li je potpomogla nova brza saobracajnica, sta god da je u pitanju nama preostaje samo jedno, da kazemo Lazare Hvala ti, molim te nastavi tim tempom, nastavi da se boris za Valjevo i za bolji zivotni standard u ovom gradu. Lako je kritikovati, jos lakse je sedeti iza monitora ili ekrana telefona i kuckati komentare tipa „ova vlast nista ne valja“ “ to nije dobro“ its. Gospodo zapitajte se kako je biti Lazar Gojkovic na 1 dan samo, zapitajte se koliko obaveza, sastanaka, i svega sto je potrebno da se uradi na dnevnom nivou da bi se ovaj grad pokrenuo sa nulte tacke, a da ne govorimo o tome koliko je potrebno, truda, rada, zalaganja, sastanaka, neprospavanih noci, pregovora, moljenja da u kratkom vremenskom periodu dodju 2 velika investitora u vas grad, u privrednu zonu koja prakticno receno nije ni postojala. Znate li koliko je tesko poceti od nule, a na sve to uzimajuci u obzir da Lazar Gojkovic nije politicar, mlad momak koji se do kandidature nije bavio politikom, ali se kandidovao zato sto ima viziju i ideju kako da pokrene ovaj grad. e upravo zbog toga ja licno podrzavam mladog i perspektivnog gradonacelnika naseg Valjeva Lazara Gojkovica!

  Reply
  1. Ivan Valjevski

   Ti si očigledno neobavešteni SNS bot ili uopšte nisi iz Valjeva. Da li znaš kada su otvoreni Valli, Gorenje, Austroterm? Ito bez ikakvih državnih subvencija.

   Reply
 11. sin anarhije

  Pozivam dragana da se prijavi OMA za mesto u nekoj fabrici , kao njihov verni clan OMA dobija posao …

  Reply
 12. Dule

  Privredna zona i te kako jeste razvojna šansa Valjeva. U poslednje 2 godine se uradilo mnogo više nego za poslednjih nekoliko decenija u tom pogledu. Raduju reči da i domaći privrednici mogu iskoristiti benefite privredne zone.

  Reply
 13. Lole

  100 puta bolje vesti od dolazi Stoja da peva na trgu i sl… sto su godinama u nazad bila glavna desavanja i teme

  Reply
 14. Danica

  Za svaku pohvalu je sve što je do sada uradjeno i postignut neki rezultat. Izgradnjom ove dve fabrike pojavljuju se nova radna mesta što će veoma značiti. Valjevo je napredovalo i napredovaće.

  Reply
 15. Stana

  Lazare postoji ogroman prostor stare firme jablanica zarastao u korov tik uz bivši stefil koji cveta a mi se graničimo sa tim korovom zmijama lisicama i ostalim gafostims.Zar 7 ja ne me da se upotrebi za nas koji ti kućice čatmare imamo jer pripadamo ind.zoni pa ništa ne smemo raditi.Obećano otkupljivanje naših placeva i iseljenje iz ind zone traje 50 godina.Sramno ni kanalizacije ni kuće vodu sami ukoliko uz debele časti pa Lazare svi smo te birali da nas rešiš da i naši unuci bar imaju pristojan život ako smo mi slepo crevo konačno nas operišite da bar neku generaciju sahranio dostojno iz kuće a ne iz čatmare gde trska i malter u usta padaju ako slučajno ma leđima zadpiš

  Reply
 16. Byz

  Ја не могу да верујем да после толико година ботовања, СНС коментатори и даље нису у стању да напишу неколико реченица које у ствари звуче органски и као нешто што би нормалан човек заправо изговорио. Дајте бре, људи, толико година вежбања а и даље стагнирате. Свашта.

  Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.