Valjevski pokret otpora : Zbog svih gradjana i našeg grada

„Od grada u koji se rado dolazilo postali smo grad iz koga se beži, od grada kulture i umetnosti postali smo grad šunda i kiča, od grada čija su urbanistička rešenja bila uzor drugima postali smo grad urbanističkog haosa, prljav i zapušten, a sada smo i grad nad kojim se nadvila tamna senka rudarskih kompanija nepoznatog porekla“,rekao je na predstavljanju rada novog Udruženja Branko Ivković, advokat.

Zbog svega navedenog , kako je naveo Ivković jedino što preostaje jeste da se gradjani sami organizuju , što je i bio povod za osnivanje Valjevskog poreta otpora.

„Nakon poslednjih izbora ljudi su nam govorili –Dajte nam nešto naše! Nešto da skinemo dresove i imamo samo jedan dres, dres našeg grada. Zato smo simbolično sve nazvali Valjevski pokret otpora . Ljudi dolaze , interesuju se i drago nam je zbog toga jer nemamo nameru da se bavimo ničim drugim osim da se bavimo ovim gradom. Nemamo nameru da delimo ljude , ovde su svi oni koji su iskreni i pošteni i mogu nešto svom gradu da daju dobrodošli! Politički sistem u Srbiji je definitivno mrtav i ovo je nešto što bi trebao da bude angažman svih gradjana koji razmišljaju o svom gradu. Bitno nam je i ono što je zaboravljeno, naši ljudi u dijaspori , oni koji imaju potrebu da nešto učine za svoj grad. I njih ćemo angažovati. Naši obrazi su pred Vama na stolu. Ovde je politika ušla u sve pore i mi hoćemo da napravimo jednu bezobrazno dobru listu. Ne elitističko udruženje , ne , mi smo sugradjnai, živimo zajedno. Mi želimo da se naš program prelije i postane vodeći za naš grad“, rekao je Branko Ivković predstavljajući novo Udruženje gradjana Valjevski pokret otpora dodajući da  cilj nije bio da se osnuje samo još jedno od mnogobrojnih udruženja građana koje će se baviti posledicama a ne uzrocima i upravo zato neće biti korišćene  izlizane floksule poput one “politika nas ne zanima“.

“Naš cilj nije ni da delimo naše sugrađane, kako to čini ovaj nakaradni politički sistem već decenijama, već želimo da se oni koji žele istinske promene u društvu okupe na jednom mestu. Svesno ulazimo u političku borbu sa ciljem da na sledećim lokalnim izborima pred građane izađemo sa listom na kojoj će biti imena vrednih, časnih i poštenih ljudi, ljudi koji pre svega vole svoj grad”,, rekao je Ivković pojasnivši da će rad Udruženja ići u dva pravca: zalaganje  za uvođenje principa odgovornosti za sve one koji učestvuju u javnom i političkom životu ovog grada, i drugi – jasan, realan i ostvariv program za bolju budućnost našeg grada.

“Institucije moraju prestati da budu stecište nestručnih i nesposobnih partijskih kadrova. Svako ko je izabran ili postavljen na bilo koju javnu funkciju moraće da položi račune građanima ovog grada i to svako bez izuzetka. Svedoci smo da su do sada oni koji su uništavali ovaj grad decenijama, nakon obavljenog prljavog posla, jednostavno odlazili sa funkcija bez ikakvih posledica i sa džepovima napunjenim novcem građana Valjeva. Kako to u praksi funkcioniše naši sugrađani će videti u narednim danima jer mi nemamo nameru da ostanemo na praznim pričama već ćemo, bez oklevanja, krenuti u realizaciju svega onoga što smo danas rekli”, poručio je Ivković.

Odstupanja od programa rada neće biti, poručeno je sa konferencije I dobrodošli su oni koji dele isto mišljenje. “Dolaze ljudi I iz drugih stranaka, nemamo problem sa tim. Ali otvoreno mogu da kažem da sa SPS-om I SNS-om I njihovim satellitima, saradnje neće biti”, poručio je Ivković.

Andjelka Djuričić Rakić je naglasila da grad Valjevo raspolaže brojnim prirodnim bogatstvima , kvalitetnim ljudima koji su spremni da se angažuju za dobrobit ovog grada. “U vremenu koje je pred nama, pokazaćemo zajedničku viziju grada – kako ga vidimo i šta od njega želimo da napravimo u budućnosti.  Ljudi koji čine ovo udruženje imaju ideju i nameru da Valjevo postane grad sličan savremenim srednjeevropskim gradovima – moderan uz akcenat na bogatoj istoriji i tradiciji koju naš grad ima. Takvo Valjevo podrazumeva divne mostove, parkove, široke trgove, pijacu po ugledu na mnoge u Evropi koje nude proizvode malih i velikih poljoprivrednih gazdinstava, zdravu hranu, čist vazduh, sa rešenim pitanjem gradske deponije i najvećih zagađivača, sa razvijenim malim i srednjim domaćim preduzećima koji će imati podršku lokalne samouprave, ali i saradnju sa privrednim komorama raznih regija u Evropi, sa dobro organizovanim javnim preduzećima koja rade u korist građana bez prodaje svojih potraživanja privatnim firmama i drugačijom poslovnom politikom kako bi se podigla svest građana o važnosti javnih preduzeća i njihove delatnosti što će opet rezultirati drugačijim odnosom građana prema svojim obavezama, ali i samom gradu, rešenju pitanja smeštaja pasa i mačaka lutalica i posebnom osetljivošću za kategorije ljudi sa posebnim ili drugačijim potrebama”, istakla je Djuričić.

Stručnost I zakonitost pre svega, posebno su kao standard rada istakli predstavnici novoosnovanog Udruženja.

Kao nestranačka ličnost koja podržava rad I novoformirano Udruženje na konferenciji za novinare govorila je I dr Jasmina Pašić koja je konstatovala da smo se kao ljudi zabavljeni rešavanjem sopstvenih problema u potpunosti otudjili .

“Čini mi se da zajednički ciljevi odavno ne postoje ,da li zato sto smo se otuđili, da li zato sto nismo naučili da možemo da utičemo na donošenje odluka, da predlažemo rešenja, da li smo postali sebični, ravnodušni ili ko zna šta još, je tema o kojoj se može diskutovati danima. Suština svega jeste da nas grad postane zajednički interes svih nas, da svi delimo zajednicke potrebe, resurse,ali i kolektivnu odgovornost da se brinemo o svojoj zajednici. Možda sve ovo što sam ja rekla zvuči utopijski, ali mi to nismo probali ne znamo da li će dati rezultate ili neće ,pa onda Hajde da probamo, Hajde da vidimo da li će taj naš angažman popraviti kvalitet naših života, jer uprkos tome što interesne grupe postoje i uvek će postojati, ja se iskreno nadam da brojniji deo ljudi u ovom gradu ima zajednički interesa ,a to je da stvorimo grad po našoj meri”, istakla je dr Pašić.

 

 

 

16 comments on “Valjevski pokret otpora : Zbog svih gradjana i našeg grada

 1. Gospava Pantić Cekić

  Gledala sam konferenciju sinoć. Ono sto me je razocaralo – umesto da nam ispricaju svojim recima, Branko i Djuricicka citaju neki tekst, koji im je neko napisao i vidi se da ne razumeju ono sto izlažu. Prosto, to je nedopustivo u politici i pogotovo za „intelektualce“, kako sebe nazivaju. Dosta praznog teksta, nema konkretnog predloga mera za resavanje odredjenih gradskih problema( a ima ih isuviše) i sve je nekako mutno. Zaparalo mi je i uvo kritika da sadasnja opozicija nema znanja, mislim da je to ogroman faul za Branka, prepotentno i nonšalatno izrečeno mišljenje bez pokrica. Sa ovom izjavom je zatvorio vrata za saradnju sa predstavnicima kakve-takve opozicije i to je nedopustivo. Više sam očekivala, a dobila fraze i udarce po opoziciji, bez jasnih kritika – šta to sadašnja vlast radi pogrešno. Nije ovo dobar početak. Videlo se i po licu dr Pašić da je razočarana i da se ogradila odmah da nije član.

  Reply
  1. Oleg

   Pa on je sav prepotentan i bez pokrica gospodjo. To sto vredja ljude na mrezi i svasta pise to bi tek trebalo osuditi i to pokazuje njegovu pravu prirodu.

   Reply
  2. Istina

   Немаш ти појма о политици ни о животу.
   Није конференција била за изношење плана и програма организације него једноставно обраћање грађанима да су ормирали организацију која ће касније изложити своје планове… од чега ће зависити и нјихов рејтинг.
   Какве везе има што имају подсетник?
   Хајде напишите ви предлоге за решавање проблема у граду којих има мали милион. Ја не знам да нешто у граду функционише како треба, па таква је и цела Србија, мање више.
   Па и нема опозиција неких резултата у плану који би решио проблеме ваљеваца.
   Народ хоће нешто ново и одмах критика. Организујте се ви па да видимо…

   Reply
   1. Secer je tihi ubica

    Nemoj se Branko nervirati. Loše to utiče na zdravlje, šećer, holesterol odmah na visoku granicu. Mani se politike, ne ide ti to. Pokušao si više puta od 2008. god i svake godine kažes jos samo ovaj put. Jednostavno nemaš dara za ovo i život ide dalje. Mnogo praznina ima i škripi na sve strane.

    Reply
 2. Nebitne teme

  A iz rubrike nebitne vesti izdvajamo izjavu nebitnog politicara u pokusaju koji je vec izneverio ove godine, a nije cestito ni poceo da se bavi politikom.

  Reply
 3. Valjevac

  Bitno je da su se deklarisali da su protiv ovih debila na vlasti. Program cemo videti u vremenu koje dolazi a za sada imate moju podrsku.

  Reply
 4. Pravi

  Odlično vom Vaš nadamome pocetku pljuju,znači da ste na pravom putu iz sjajan naziv pokreta.Puna podrška

  Reply
 5. мр Предраг М.Вулетић

  У прилици смо да често чујемо израз: „Пут до пакла је поплочан добрим намерама“, а да не знамо одакле он потиче нити колико је истинит.
  Овај је израз данас већ пословичан. Порекло му лежи највероватније у двотомној мемоарско-биографској књизи Џејмса Босвела „Живот Семјуела Џонсона“.
  У њој аутор казује како је Семјуел Џонсон својевремено рекао: „Пакао је поплочан добрим намерама“. Једина је разлика дакле у томе што пословица говори о путу за пакао, док Џонсон говори о самом паклу. По свој прилици, аутор овог афоризма – енглески критичар, лексикограф, есејиста и песник – ослањао се на изреку коју је пре тога сачинио англикански свештеник и песник–метафизичар Џорџ Херберт у књизи „Снага мудраца“: „Ад је пун добрих намера и жеља“.
  Сва три израза обједињује заједничка мисао, да само жеља и намера нису довољне за спасење.
  Моје искуство из политике ово потврђује уз напомену да интелектуалци који желе да успеју у политици морају да се спусте на ниво *пука* и да говоре језиком *пука* -али тада престају да буду интелектуалци.

  Reply
 6. Istina

  Цензурисано valjevci žive u gradu smrada i prljavštine. Svi koji su bili malo vispreniji su otišli i odlaze iz Valjeva.
  Grad koj više ne liči ni na šta. Grad u čijem se centru svakodnevno zidaju višespratnice i tako uništava i ono malo zelenila što ima. Grad u kome se više ne može proći od automobila, grad gde ništa ne funkcioniše kako treba od lekara, tužioca, sudija, policije pa do prosvetnih radnika…
  Nema Valjevo intelektualne snage ni da se opere od prljavštine i zato je prirodno da se gasi i da će na ovom području biti najveći rudnici u Srbiji…

  Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.