Završeni protesti u Valjevu-Borba nikada neće prestati

Na Gradskom trgu sinoć je održan 14. i ujedno poslednji protest „Valjevo protiv nasilja“. Iz Valjevskog pokreta otpora na kraju protesta, koji su trajali 14 nedelja, poručili da borba nikada neće prestati .

Pre trideset godina na istom mestu tadašnjim protestantima govorila je Vesna Marković, kako sama kaže, verujući u jednu drugačiju budućnost. Posle 30 godina na Trgu,  Markovićeva  je  okupljenim gradjanima u obraćanju je poručila da je neophodno da svako preuzme kontrolu nad sopstvenim odlukama i činjenjem.

„Pozivam članove i birače SNS, i razočarane članove i birače opozicije, sve one koji osećaju bes, krivicu, samosažaljenje, opsesivnost, zavisnost, ljubomoru, kritiku, razočarenje… da preuzmu kontrolu. negativnog glasa koji se pojavljuje u njihovim glavama i koji ih upozorava da su svi isti, da nikad neće biti bolje, da će sve krenuti naopako i propasti, da nećemo uspeti, da ne možemo ništa za sebe. Znam da taj glas ponekad postoji u svima nama, jer nas prošlo iskustvo i brige o budućnosti opterećuju i ometaju da živimo sada i ovde, u jedinom stvarnom vremenu. Taj glas je naš najveći neprijatelj, hajde da ga kontrolišemo.. Oprostimo sebi i drugima greške iz prošlosti, verujmo u budućnost, živimo sada.  Vreme je (mada uvek jeste) da preuzmemo odgovornost, dragi moji Valjevci, da otkrijemo šta želimo u životu i da svako od nas pojedinačno i zajedno radimo na tome da to i ostvarimo.  Za posledice svojih postupaka odgovaramo prvo sebi, svojoj porodici, ovom gradu, a potom državi i čovečanstvu“, rekla je Markovićeva obećavši da će i za 30 godina ako je zdravlje posluži ponovo doći ako zatreba jer uvek ima šta da se poboljša.

Da su gradjani ti koji mogu doneti promenu poručio je i Aleksandar Dovečer:

„Vi ste oni koji ovaj grad mogu da podignu na noge i naprave promenu. Mnogo je lepih stvari u ovom gradu , ali malo nam fali, a to malo je da se pokrenemo, da prestanemo da slušamo i Vučića i Djilasa i Branbićku i sve ostale koliko god ih ima i da nešto uradimo za svoj grad. Mnogo toga može da se kaže šta je loše i u ovom gradu i u ovoj zemlji , ali ipak mislim da je vreme da svi krenemo u akciju i krenemo s apredlozima i rešenjima , da vidimo šta nam je činiti u narednom periodu. Da prestanemo da se bavimo i Amerikancima i Kinezima, zaboravimo leve i desene , plave,  žute, crvene i pogledamo ovaj naš grad i šta je to što nama treba što hoćemo da bude bolje“.

On je posebno istakao da svi moraju prihvatiti svoj deo odgovornosti i pokrenuti se jer od čekanja nema koristi. „Svi zajedno krenimo da radimo nešto korisno za nas i naš grad , a ovi ovde u sivoj zgradi , ako vole da jedu parizer pa nek jedu , mi imamo druga posla“, rekao je Dovečer.

Njegovo obraćanje bio je ujedno i poslednji govor na protestu koji je započet pre više od tri meseca. U ime organizatora, Valjevskog pokreta otpora, Aleksandar Lukić, jedan od prvih govornika na protestima poručio je da iako neće biti protesta u formi u kojoj su do sada održavani, borba  se nastavlja.

„Posle strašnog zločina pre 4 meseca ustali smo zajedno i zapalili baklju kako bi osvetlili mraak u kom živomo , napravili smo temelje borbe za slobodu i ta naša energija se prenela i na ostale gradove u Srbiji. Podigli smo se i šetali za sve žrtve, žrtve dva masakra , ali i žrtve ovog režima, naše heroje , ali i sve one tihe heroje širom zemlje koji nisu uvek vidljivi . Šetali smo za običnog čoveka koji ne želi da živi kao rob u mraku čekajući da mu presude jer drugačije misli.  Valjevo je pokazalo daima hrabrost i čast, dostojanstvo da se odupre režimu. Njihova vlast je na izmaku i borba je na nama.  Vreme je za sledeće mnogo odlučnije korake“, rečeno je na kraju protesta u Proglasu koji je okupljenima pročitao Aleksandar Lukić.

10 comments on “Završeni protesti u Valjevu-Borba nikada neće prestati

 1. Car je go

  Branko Ivković je ispunio zadatak i ugušio proteste. Znalo se to od početka, kada je iste pokrenuo prevarivši opoziciju. Sad imamo i potvrdu.

  Reply
 2. strasna AGORA

  Cestitam mojim sugradjanima koji su odustali od nebulozih setnji i trosenja vremena dolaskom u valjevsku AGORU svakog cetvrtka. Drago mi je da u mom gradu jos zive ljudi cistog morala, savesni, koji ne zele da njima upravlja neki ***** u liku jednog valjevskog advokata. Hvala vam dragi sugradjani na takvoj odluci, jer je zaista bilo skandalozno da grupa od 30-50 ljudi maltretira ceo grad iz nedelje u nedelju zatvaranjame ulica. Cestitam valjevskoj policiji koja je sve to lepo pratila. takodje, cestitam mom SNS-u na jos jednoj ubedljivoj pobedi na narednim lokalnim izborima.

  Reply
  1. Анонимни

   Шетње нису небулозне, небулозна је ова власт и многе одлуке које доносе. Протести нису небулозни, небулозни су сви они страначки функционери без образовања, без искуства, и без угледа у овом граду и држави, а који су само захваљујући подаништву једној политичкој партији се нашли ту где се налазе. Све ће то проћи, пре или касније, образ остаје довека чист или укаљан.
   Видимо се на следећим протестима.

   Reply
   1. Agora junior

    takoe, sve prolazi ali obraz ostaje, zato i kažem da je Ivković **** čovek je za dve godine političke anonimnosti promenio dve partije,sutra će i u treću.

    Reply
 3. Dragan

  smesno je da ste mislili da nas skinete s vlasti ovim setnjama a svi znamo da su uz nas i istok i zapad i vojska i policija i navijaci i mnoge druge grupe. a za vas je samo nesto malo naroda

  Reply
 4. Valjevac

  Ovako se vlast ne ruši,zna se kako se to radi ovako se samo pomoglo Vučiću da bude još jači, kao da je opozicija namerno to htela.Niko nije tako sjajno uspeo da uništi opoziciju kao Vučić.Svi ga vole i tako ga zovu a on gospodari

  Reply
 5. Miki62

  Ja još nisam razumeo, da li je ove šetače Vučić plaćao, ili su oni to radili volonterski, iz ubeđenja? U svakom slučaju, toliko autogolova se ne vidi ni na utakmicama rekreativaca.

  Reply
 6. Жиле

  Сви сами паметњаковићи и мрсо..и коментаришу. Борови власти и тзв.оппзиције.
  .

  Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.