Sećanje na 5. oktobar: Duško Rakić-Revolucija ili nešto drugo?

Pre 21 godinu u Beogradu se dogodio veliki narodni miting koji je rezultirao smenom aktuelne vlasti i padom dotadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića. Na put za Beograd tog jutra 5. oktobra krenuli su i brojni Valjevci . „Ja to ne bih nazvao revolucijom jer su odlike revolucije, istorijski posmatrano nešto drugo, sve što se dogodilo zapravo je bila odbrana Ustava i prava gradjana i to je izmedju ostalog i razglog  zašto nije bilo 6. oktobra“, kaže za Vamediu Duško Rakić, sada van politike, profesor Tehničke škole  i istoričar, u   to vreme 2000-te potpredsednik mladih demokrata Srbije i član Glavnog i GO Demokratske stranke.Valjevci po povratku sa mitinga 

Priča o 5. oktobru do sada je ispričana nebrojeno puta. Svi dogadjaji sagledani su iz više uglova , a podsećanje na ovaj datum odigrava se svake godine. Sada, 21 godinu, nakon ovih dešavanja prisećamo se Valjevaca koji su tog jutra 5. oktobra krenuli za Beograd i iskustava nekih od njih.

Valjevo i Valjevci u 5. oktobru

Nakon izbora 24. septembra i velikog slavlja opozicije u Valjevu i u naš grad stigla je informacija da će izbori biti poništeni na više izbornih mesta i da očito Slobodan Milošević tadašnji predsednik i lider SPS-a ne namerava da prizna rezultate izbora.

Duško Rakić tada je bio potpredsednik Mladih demokrata i član Glavnog i GO DS-a atmosferu u gradu nakon takvih vesti iz Beograda najpre opisuje kao zategnutu. „Posle te izborne euforije stigla je informacija da će se ponoviti izbori na mestima gde je pobedila opozicija. Prvo smo mislili da od toga neće biti ništa , ali onda je postalo jasno da Milošević neće priznati rezultat izbora. Mi smo zbog iskustva iz 1996. godine sa izborima, te izbore 2000-te godine organizovali jako dobro. Znali smo svaka kuća u Valjevu kako će da glasa , zaista ništa nismo prepustili slučaju. Tu su bile i druge opozicione partije , Cesid, Otpor. I onda smo videli da se pokušava isti scenario. Opozicija te 1996 nije bila spremna , ali te 2000-te jeste. Okupili su se lideri na lokalu i dogovarali smo se šta da se radi kao što se to dešavalo i na republici. Neki su bili za to da se ide polako , ali neki su bili za aktivniji otpor. U Valjevu su zato postavljene barikade. Tu su dolazili i ljudi koji nisu bili politički aktivni, ali su mislili da rezultate izbora treba sačuvati i bili spremni da to brane“, priča Rakić koji opisuje da je na barikadama bilo i muzike i jedne sjajne atmosfere. Valjevci su , kako kaže barikade podržali i nekih većih incidenata nije bilo.

„Dobili smo informaciju da će u Beogradu biti organizovan miting i da je cilj da se vlast natera da prizna izbore. U celoj Srbiji organizovan je odlazak u Beograd i tako je bilo i u Valjevu. Bilo je problema da nadjemo prevoz, ali smo uspeli da obezbedimo nekoliko autobusa. Veliki broj Valjevaca otišao je vozom , neki svojim automobilima. Mi smo pozvali ljude da se ide u Beograd. Vd predsednik DS-a je bio tada Žarko Kovač , a ja sam bio šef Izbornog štaba, ali kako sam se oženio samo deset dana pre moje mesto je preuzeo Rade Jančić. Ali bez obzira na tu moju srećnu okolnost ja sam bio rešen da idem za Beograd i bio sam uključen u sve. Krenuli smo i dobili informaciju da će biti blokade na putevima , to je izmedju ostalog i razlog zašto su neki otišli vozom. Medjutim već kod izlaska na Ibarsku magistralu saznali smo da su Čačani prošli pre nas i da sa bagerom čiste put, uklanjaju barikade. I zaista mogli smo da vidimo pored puta autobuse, kamione , vozila koja su bila odgurana jer su oni time pravili prepreku , ali ih je bager čistio bukvalno. Zanimljivo je da u autobusima nisu bili samo naši članovi. Ne, tu je bilo ljudi koji uopšte nisu bili članovi nijedne stranke“, priseća se Rakić i dodaje da su ih Valjevci bukvalo ispratili: „Sećam se da su izašli zaposleni Doma zdravlja , Branko Kapetanović je bio ispred njih , pozdravljali su nas, firme u Valjevu bukvalno nisu radile , ljudi su nam mahali na ulici , stajali. Znali su gde idemo. To je bila jedna zaista posebna atmosfera“.5.oktobar/wikipedia/

Kako kaže u Beogradu ih je sačekala velika gužva i tenzija , ali su  ipak uspeli da stignu pešice  do platoa ispred Narodne Skupštine i jedan deo Valjevaca je bio tu lociran na uglu ulice koja povezuje Bulevar sa Ulicom Srpskih vladara. Ostali su bili na različitim mestima i u parku i na platou.

„Jedna grupa ljudi tada je pokušala da udje u Skupštinu, ali su ih vratili . Problem je bio suzavac i mi smo pocepali naše majce i napravili smo neke improvizovane maske, izgledali smo kao neki gerilci Mladja Knežević, Danijela Mihailović i ja. Ali suzavac je zaista bio jak . Ja nikada nisam bio na većem mitingu. Sve je bilo prepuno ljudi. Čekali smo da vidimo da li će se neko obratiti. Masa se ustalasala, krenula na Skupštinu, suzavac je leteo odjednom na sve strane , ljudi su bežali u različitim pravcima . Tu je bila i vojska i mi smo kasnije shvatili da je vojska održala mir , nije bilo pucanja u ljude, ali i policija je bila većinom uz narod. Tada je sledeći nalet već bio takav da su ljudi provalili u Skupštinu, počele su da stižu vesti da policija odlaže opremu, iz Skupštine su leteli papiri, bila je tu neka vatra , mi smo tada ušli u Skupštinu, bilo je prepuno ljudi opšti metež i mi smo izašli brzo“, priča Rakić.

Za to vreme ispred RTS-a je već bilo okupljenih demonstranata , a čuveni Džo bagerista ušao je u televiziju.

„Jedan Valjevac , Dragan Arsić je tada povredjen, ruka mu je bila povredjena , baš kod televizije . Ruka mu je bila krvava. Mi ostali sem suzavca nismo imali drugih problema, nismo bili povredjeni. Čuli smo da je Arsa povredjen. Tu je onda došla policija pozdravljala se sa gradjanima. Tada smo čuli da će doći specijalna policija i da Milošević organizuje neki kontra udar,  doneta je odluka da ostanemo tu noć u Beogradu. Celu noć smo bili tamo , malo smo silazili do Danijelinog stana u Majora Geprata da uzmemo malo mleka zbog suzavca jer su nam rekli da je to dobro. Potom smo se vraćali na plato. Nismo spavali celu noć. Ujutro smo se vratili za Valjevo jer je Milošević u medjuvremnu priznao rezultate izbora. Dolazak u Valjevo je bio takodje spektakularan , ljudi su nas pozdravljali , bilo je veliko slavlje . Mi smo otišli do velike bine koja je bila kod Pošte još iz vremena postavljanja barikada . Neko nas je u medjuvremnu slikao, negde kod Kornera“, kaže Rakić.Duško Rakić, Mladen Knežević, Danijela Mihailović/po povratku sa mitinga

5. oktobar -Revolucija ili nešto drugo

Ako bi morao u jednoj reči da oslika tada 5.oktobar Rakić kaže da bi ta reč bila – energija : „Postoje tu neki pokušaji da se sve prikaže drugačije , ali ta pozitivna energija je bila neverovatna . Ljudi su branili čast i dostojanstvo izbornog procesa“.Duško Rakić 21 godinu kasnije 

Po njegovom mišljenju 5-og oktobra nije bila revolucija. Kao istoričar objašnjava da je revolucija potpuno odricanje od prethodnog sa ozbiljnim posledicama po prethodnike. „Ako pogledamo te vellike revolucije u celom svetu imale su dalekosežne posledice. Revolucija je nasilan oblik smene i potpuna promena. Posle 5, oktobra nije bila velika promena sem što je vlast promenjena. Nova vlast je bila takva da je u njoj bilo i SPS-a. Nije bilo sukoba. Greška SPS-a je što nisu zadržali prisutvo u republičkom parlamentu jer bi ostal u vlasti još dve godine. Prave revolucije brišu sve prethodno. To se ovde nije desilo. Ja nisam nikada bio pristalica revolucije jer nije baš sve staro bilo loše. Mislim da promene treba uvoditi postepeno, koristiti dobre stvari iz prošlosti i nadogradjivati je novim dobrim stvarima. Pa tadašnji Ustav nije bio loš, ali postojala je zloupotreba. Zato sam za oblik evolucione promene. To jeste sporo ali daje rezultat. Često se dešavalo da nakon revolucije dodje do diktature. To se ovde nije desilo . Da je bila revolucija bilo bi 6, oktobra. Koliko bi to ljudskih života koštalo?“pita Rakić.

Na pitanje da li je okupljanje takve energije ponovo moguće u sadašnjosti Rakić kaže da je neophodna homogenizacija opozicije i realan povod:„Srbija pa i narod naravno od tada se mnogo promenila. Ljudi se sada protive Vučiću i zameraju mu mnogo toga, ali zaboravljaju da za vreme Slobodana Miloševića nije bilo ništa drugačije. Tog 5. oktobra ljudi su branili čast države, Ustav i prava gradjana. To su ozbiljni i veliki ciljevi. Opozicija sada očito nije uspela i ne uspeva da svoje kandidate predstavi na način koji bi gradjani prepoznali kao dobar . Oprečni stavovi medju njima se prelivaju na gradjane i pošto nema jednoglasne poruke, gradjani mogu biti i zbunjeni. Moguće je probuditi energiju uvek, ali je za to potreban ozbiljan timski rad , sistemski povod koji će gradjani prepoznati.“

*Slobodan Milošević umro je 2006. godine u Haškom zatvoru, Zoran Djindjić ubijen 2003. godine , a posle republičkih izbora 2012. godine iz politike se povukao i Vojislav Koštunica prvi predsednik nakon Miloševića. Mnogi političari koji su tada bili vodje protesta nisu više ni u politici, neki se nekim čudom i dalje održavaju.
Vojislav Koštunica tada je obraćajući se gradjanima rekao da će Srbija zajedno sa svojim evropskim prijateljima krenuti u bolju budućnost. Srbija ni 21 . godinu nakon tih reči nije član EU.

 

 

 

30 comments on “Sećanje na 5. oktobar: Duško Rakić-Revolucija ili nešto drugo?

 1. Maja

  Zbog mitinga je smenjena vlast? Kako da ne. Da je tako bilo, ne bismo sada bili u ovoj situaciji.

  Reply
 2. insajder

  Jedan od krivaca i zaslužnih za današnju situaciju u Valjevu.
  Normalno danas je van politike, dobro obezbeđen.
  Hvala na tvojim savetima, dalje od nas.

  Reply
  1. Душко

   Ево господине све што сам стекао бављењем политиком спреман сам вама да дам.

   Reply
 3. Narod kaže

  Zato što tako misle da nije bila tevolucija zato se tako završilo,čim padne kap krvi to je revolucija a isplivale barabe prevrtljivci i loši ljudi i ljudi koji su morali da odgovaraju a postali su nosioci nove vlasti i koji sa 5 Oktobrom nisi imali nikakve veze,tako je narod izigran i više nikada,ova vlast je uništila opoziciju i vladaće još dugo,evo ga i Balša Božović nekadašnja perjanica DS i jedna velika baraba,hvali Vučića da jedini on menja Srbiju To sve govori o DS i zasto su nestali

  Reply
 4. Ekipa

  Za mene je bila revolucija i svetli dani srpskog jedinstva. Nakon toga svako je počeo da gleda samo sebe . Pa Valjevom su zvonile šerpe u pola osam. A sad?

  Reply
  1. Narod kaže

   Tako je sveti dan srpskoga jedinstva i revolucija,svi su to videli osim onih koji su trebali to da vide

   Reply
 5. Анонимни

  Ja ne vidim razliku između Demokratske stranke i Srpske radikalne, a danas napredne strane. Između Milovana Markovića i Slobodana Gvozdenovića stoji veliki znak jednakosti. Isti ste.

  Reply
   1. Анонимни

    Između Tome Milanovića i Lazara Gojkovića nema razlike, kao što nema razlike ni između političkih partija čiji su predstavnici. Isti ste.

    Reply
 6. Narod kaže

  Tako je sveti dan srpskoga jedinstva i revolucija,svi su to videli osim onih koji su trebali to da vide

  Reply
 7. Barba

  Ko je iole ozbiljan verovao da ta ujedinjena banda prevaranata moze da izvuce zemlju iz krize,sve kasnije su samo posledice!

  Reply
 8. мр Предраг М.Вулетић

  Уочи 5 октобра били смо заједно са рударима на копу Тамнава-западно поље,око нас је било веома много *чика који причају у капут*.Позвали смо све што могу да дођу сутрадан у Београд да одбранимо изборне резултате.Било нам је јасно да ако се не скупи довољан број људи ,бићемо разбијени а многи и побијени.Прекретница је настала када је команданту тенковске јединице која је кренула да разбије демонстранте саопштено да онда мора да пуца у сина који је био на нашој страни али и када су Чачани са камионима и аутобусима кружили Београдоми трубила сиренама око 3 сата ујутру да би они који су отишли са демонстрација се вратили и створили критичну масу.5 октобар није била револуција,већ борба за поштовање изборне воље грађана.Нажалост,последице суревњивости лидера и недостатак плана *шта после* трпимо и дан данас-21 година после.

  Reply
  1. Izdajnik

   Ti si izdao 5 Oktobar i slično tebi i prešao na stranu neprijatelja,ako ponovo bude ,,5 Oktobra bićeš prvi osuđen druže Vuletiću,jer si odličan posao uradio za službu

   Reply
  2. Ne pada dneg da pokrije bteg

   Ne lupetaj druže Vuletiću to je bila revilucija, je li bilo .bilo.mtbih……..jeste je li se pucalo bojrvim mecima jeste,nego ti slično tebii uz pomoć službe nisu dali da bude proglašena revolucija jer se zna šta to nosi

   Reply
 9. Мина

  Velicina petog oktobra pala je u vodu kada su dosovci poceli da se ponasaju kao socijalisti. I vi gospodine Rakicu izigravali ste velicinu,cenzurisano Mnogi su preleteli u DS i nije se vodilo racuna iz koje stranke dolaze i sa kakvom reputacijom. Jedna velika nada i sansa da zivimo bolje pala je u vodu zarad licnih interesa. Tuga.

  Reply
  1. Služba je služba

   Tačno,Andra Savčić došao u DS kum sa Jokićina,samo ime govori i prezime da je partizan i komunista i Milovan Marković ha zaposlio u Opštinu,dokaz kako je radila služba gde je Marković bio visoki službenik

   Reply
 10. 5 Oktobar

  Revolucija je nasilno menjanje sistema što se i htelo,tada se donose revolucionarni zakoni koji sklanjaju sve itz prethodnog sistema,tačnije vrši se lustracija,naravno većina u tadašnjoj opoziciji nije htela da menja sistem jer njiam nije odgovaralo za razliku od naroda koji je hteo da promeni sistem,Da je došlo do promene sistema,ne bi se moglo tako lao krasti po zakonu a privatizacija bi išla ,potpuno drigim tokom,dok mnogi iz opozicije bi došlo pod udar zakona kao Ćović ili general Perišić i mnogi drugi.Đinđić je hteo i zalagao se za promenu sistema,zato je platio glavom a narod siromaštvom i beznađem

  Reply
 11. 6 Oktobar

  Da je bilo pameti na današnji dan bi bili zabranjeni SPS i SRS a njihovi čelnici bi bili osudjeni na dugogodišnje robije Milošević,Minić,Mrkonjić i ostali njihovo banditi i naravno najveće zlo Srpskoga naroda Vojislav Šešelj sa njegovim satelitima,ali mu ne bi bili Srbi da svaku pobedu u miru izgubimo

  Reply
 12. 5 OKTOBAR

  Prvi put u istoriji da su Delije i Grobari bili pod jednom zastavom sa narodom,da smo doterali 5 Oktobar do kraja,ne bi se pojavio Belivuk,nego nimfrzsva funkcionisala a na utakmice bi išli normalno.dacom a ne u rat

  Reply
 13. Zlo

  Najveće zlo grada Valjeva su Milomir Minić,Milovan Marković,Aleksa i Mihailo.Jokic,Dragan Jeremić koje su vladali Valjevo trideset godina i ništa nisu uradili msrm za sebe o niko nije iz Valjeva

  Reply
  1. Spisak je veći

   Zašto ste zastali sa nabrajanjem? Darko Glišić, Slobodan Gvozdenović,…

   Reply
  2. мр Предраг М.Вулетић

   Победи зло добрим. говорећи истину и чињеницу др Мика Јокић је најзаслужнији што су 72 ојађених и опљачканих радника Крушик Акумулатора нашло посао у Крушик Наменској после три године када нису примали вољом власника Зорана Чичка ни динара плате нити су им уплаћени доприноси Фонду ПИО и што су у међувремену једногласном одлуком и власти и опозиције Скупштине града Ваљева добили једнократну новчану помоћ.

   Reply
 14. Pedja

  Ipak moje misljenje je da su skoro svi preletaci uleteli u DSS i da je to klica danasnje nesrece.Proverite,ali mislim da je Valjevo pre 05.10 imalo 33 ili 35 clanova DSS a posle 05.10 to se brojalo ihahaj koliko vise.Tako i po celoj Srbiji .Tu su nasli svoj mir i cekanje da isplivaju ponovo.

  Reply
 15. Sećanje

  72 ojađena radnika Kriška,verovatno si i ti kupio diplomu jer ne znaš osnovnu matematičku radnju oduzimanje,Mika Jokić je mnogi više unesrecio radnika Krušika dok je bio na vlasti sa SPS od 90g,kada je Krušik imao 10500 radnika a kada je sleteo motkom sa vlasti 2000g bilo je 3000 radnika takodje unesrećenih,koji nisu primali plate a kada su primali platu,ona je bila od 2 do 5 maraka,pa sada imaju penzije izuzetno male i evo Mike sada opet na vlasti ali u drugoj stranci,nalik na tebe druže magistre,koji je takodje sarađivao sa Čickom u Julu.Demencija je ozbiljna bolest

  Reply
 16. Anđelko Stojšin

  I onda je usledila privatizacija, zatvaranje mnogih dobrih domaćih firmi, otpuštanja. Mnogi radnici odlaze na biro, oni srećniji u penziju dok vlast sve vreme priča o glavnom cilju – ulasku Srbije u EU. Nakon toga promena vlasti, o evropskoj uniji se manje govori ali može se pročitati da 50.000 ljudi svake godine iz Srbije iseli većinom u EU. Kad Srbija jednog dana uđe u EU, njeni građani će već biti tamo.

  Reply
  1. Pamtim

   I, šta su hteo da kažešda je do 2000 bilo sjajno,sve radilo a zaboravio si da je plata bila 2 marke,benzin 10 maraka,hleb na bonove,prazne prodavnice i još bi više odlazili nego se nije moglo iz geta zvanog Srbijaja dok se sin Miloševića obogatio noseći gajbice, najstrašnije ulazak mafije u legalne tokove države

   Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.