Budžet na javnoj raspravi

Budžet Grada Valjeva za narednu godinu prema nacrtu koji je izložen na javnoj raspravi trebalo bi da iznosi 3,4 milijarde dinara. U odbrani budžeta predstavnici predlagača nisu umeli da odgovore na pitanje šta je cilj samog budžeta. Budžet će se danas naći i pred članovima Gradskog veća.

Budžet Grada Valjeva projektovan je na 3 481 059 180,42 dinara pri čemu su preneti prihodi iz ove godine u visini od 170 miliona dinara. U strukturi prihoda predvidjeni su tekući prihodi  od  2,8 milijardi u čemu najveći deo čine poreski prihodi koji se očekuju u visini od 2,1 milijardu dinara, a u čemu najveći deo pak imaju prihodi od poreza na dohodak, dobit i kapitalne dobitke 1,5milijardi. Slede potom porezi na imovinu, donacije i transferi, a gradska vlast očekuje i priliv od 355 miliona dinara od prodaje nefinansijske imovine.

Na rashodnoj strani najveći udeo čine korišćenje roba i usluga za šta je predvidjeno 887 miliona dinara, kapitalni izdaci 782 miliona dinara, rashodi za zaposlene 779 miliona dinara.

Na javnoj raspravi većina govornika je istakla da je i ovaj budžet nerealan, a da shodno izvršenju još uvek tekućeg budžeta ni u 2019. godini ne bi trebalo očekivati veću realizaciju. „Ovde vidimo ponovo nerealnih 400 miliona kroz poreze na zarade, vidimo ponovo prodaju imovine . Kada je u pitanju aerozagadjenje navodite 45 miliona za Toplanu opremanje, a 15 miliona za Toplanu kupovina energenta. Ovde nema pomaka jer nema širenja vrelovodne mreže što bi trebao da bude prioritet s obzirom da su brojni objekti još uvek nepriključeni. Budžet je predizborni to je jasno , ali shodno ovogodišnjem ne treba očekivati veću realizaciju od 70-80%“, rekao je Slobodan Pavlović inače odbornik DS-a u Skupštini grada.

Budžet su zastupali Miroljub Ivanović član Veća, Žarko Kovač član Veća, Željko Tabašević načelnik budžeta i Tijana Todorović načelnica Odeljenja za razvoj.

Pitanja koja su se mogla čuti na javnoj raspravi odnosila su se na novo obdanište pri čemu je Djordje Petković upitao šta se desilo sa najavljenom nadgradnjom obdaništa Bambi? Odbornica u Skupštini grada Snežana Spajić konstatovala je daje malo novca ponovo opredeljeno za poljoprivredu. „Ovde vidimo 48 miliona za poljoprivredu od čega je 40 namenjeno za subvencije poljoprivrednicima, a sa druge strane vidimo da je povećana poziija Tešnjarskih večeri na 10+2 miliona dinara. Ovo nije u redu i ovo je ponovo isti manir. Tekuća budežtska rezerva,  predvideli ste pet miliona , a u ovoj godini ste bili predvideli 10 pa potrošili 50, nejasno je zašto ste sada predvideli tako malo ako već znate da trošite više“, rekla je Spajić.

„Ponovo nerealni prihodi od prodaje imovine. Šta ćete to da prodate? Možda za 400 000 evra pet ari kao što ste kupovali ili kao što ste plaćali zemlju u Petnici? Ovo je jedan balon do budžeta , sa očekivanim lošim prolaznim vremenima kao i ove godine . Jedno veliko ništa. Nigde se ne pominje energetska efikasnost , gde se to može videti?“ upitao je Željko Trifunović.

Ujedno njegovo izlaganje otvorilo je i najvažnije pitanje javne rasprave , a to su aktivnosti grada u borbi protiv aerozagadjenja kojih kako su govornici naveli neće biti mnogo jer takve aktivnosti nisu ni predvidjene budžetom.  Iako se o ovoj temi najviše razgovaralo nažalost nije usledio ni koncizan i jasan odgovor vlasti šta će to krucijalno u 2019. godini biti uradjeno po ovom pitanju.  

Umesto toga čula se priča o industrijskoj zoni , ali ni u tom slučaju odgovor na pitanje koji investitor dolazi, kada i pod kojim uslovima nije dat.  Nije nakon rasprave bilo jasnije ni zašto gradska imovina nije popisana i šta to sve grad prodaje .Prisutni gradjani kritikovali su izdvajanje od samo 1,37% za smanjenje aerozagadjenja pa se priča uglavnom mogla posmatrati i kao uvod u javnu raspravu koja tek na temu aerozagadjenja treba da usledi.

Najvažnije pitanje ipak nije dato na kraju kako se to očekivalo s obzirom da je Slobodan Ilić postavio pitanje zašto u budžetu nisu definisani ciljevi i ne postoje obrazloženja što je obaveza , odgovarao je načelnik budžeta Žželjko Tabašević koji sem sleganja ramenima nije imao drugi odgovor.

Iako je za govornicom član Veća Miroljub Ivanović naveo da je zapisao dobre predloge i da će ih svakako izneti na sednici Veća, da li će i na koji način bilo šta od onoga što su gradjani iznosili biti i realizovano kao izmena u budžetu ostaje da se vidi. 

S.V. 

5 comments on “Budžet na javnoj raspravi

  1. Mila

    Budzet je dobro odmeren jer je odvojen novac za sve potrebe i funkcionisanja grada.

    Reply
  2. Mirko

    Problem aerozagađenja nije od juče i za realizaciju je potreban novac koji Grad se trudi da obezbedi. Budžet je izbalansiran i realan.

    Reply
  3. Dragan

    Budzet je realan i usmeren je na poboljsanje kvaliteta zivota gradjana, za godinu koja dolazi je lepo odmeren da se resi i ovaj vise deceniski problem aerozagadjenja

    Reply
  4. I od 5 miliona

    Botovi ogladnili?Može po dva sendviča- baš su se aktivirali!!A možda je neko malo nervozan pa ste se tako raspisali?Ne vredi vam, eno spremaju se u subotu da svi koji nemaju šta da rade nekog linčuju ili istuku kišobranima.Tako kaže Barbara a ona je fino čeljade…

    Reply
  5. Gaga

    Zar ovaj profesor fizickoj nije shavtio da ga Gvozdenovic gura iz razloga sto je teca .Covece pomeri se i nemoj otvarati stare rane koje su ostale iz nekih vremena jer iritiras narod.Pricas o budzetu pa cela Srbija se smeje lakrdiji u Valjevu ,sta ti vidis Ivanovicu ovde dobro zar ti trebaju ove prljave pare od Gvozdenovica od kojih ces tesko oprati ruke oficiru .Pusti to i namestu voljno .

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.