Neformalna grupa Savet za zaštitu životne sredine javno izražava podršku Inicijativi za zaštitu Valjevskih planina, koju je pokrenulo Gljivarsko društvo Valjevo. Njihovo saopštenje za javnost prenosimo u celini.
“Smatramo da su čist vazduh, bistra voda i zdrava zemlja najveće bogatstvo, a na koje prema Ustavu Srbije imamo i zakonsko pravo. S obzirom na to da u okviru Saveta za zaštitu životne sredine imamo stručne ljude koji kontrolišu njihovu ispravnost, znamo da već ima narušavanja tih prirodnih resursa. Zato je važno sačuvati predivne Valjevske planine od izgradnje rudnika, kamenoloma, ili bilo kakavih industrijskih postrojenja, koji bi poremetili i trajno uništili postojeći biodiverzitet.
Treba imati u vidu i da su Studije za zaštitu pojedinih valjevskih planina ili nekih njihovih predela, već odavno urađene i dostavljene Ministarstvu zaštite životne sredine. Nažalost, procedura je tu stala i Povlen, Medvednik iJ ablanik formalno još uvek nisu zaštićeni! Sve dok nadležno Ministarstvo konačno ne donese Uredbu o zaštiti. Važno je podsetiti da je Prostornim planom Republike Srbije predviđeno da Valjevske planine budu pod zaštitom!
Imamo informacije da se već duže vreme rade istraživanja na pojedinim lokacijama na Povlenu, Maljenu, Medvedniku, a donošenje Uredbe o zaštiti konačno bi, između ostalog, stavilo tačku na mogućnost i bojazan od vršenja bilo kakavih primenjenih geoloških istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina na pomenutim valjevskim planinama.
Bez zdrave prirode, nema ni zdravih ljudi. SANU, ali i mnogi umni ljudi Srbije, već su ukazali na posledice prekomernog i neodgovornog rudarenja. Zato, budimo odgovorni prema sebi i generacijama koje dolaze, priroda uvek žestoko uzvraća na svako pogrešno zadiranje u njen opstanak”.
Nedavno formirana neformalna grupa Savet za zaštitu životne sredine proistekla je iz Građanskog saveta za čist vazduh. Savet za zaštitu životne sredine čine stručnjaci iz različitih oblasti i odabrani pojedinci koji imaju iskustva, znanja i volje da pomognu u borbi za zdraviju životnu sredinu.
I šta dalje?
Ima li ili nema istražnih radnji? Ako ima onda je to završena priča…uništiće i ovo malo zdrave prirode i pijaće vode.
Gledajući po infrastrukturi okolnih planina, a i samog grada Valjeva, zaključuje se da Valjevo nikada nije imalo intelektualne snage i kapaciteta za bilo šta. Zato smo tu gde jesmo. Sa Najvećom deponijom u centru grada, sa najzagađenijim vazduhom, sa saobraćajnim kolapsom, sa lošim urbanističkim rešenjima…
Predlog je ko god može neka pali…, ovde je sve gore i gore za život.
„neformalni savet“??? odakle izvirete? pojavljujete se ko Tomiceve pecurke posle kise,Ako ste neformalni,onda ste I nebitni,kao I vase misljenje. Potpisite SE javno,da znamo s kime imamo posla
nebrini drzimo ih pod kontrolom