Novi DSS: Rešenje u javno – privatnom partnerstvu

GO Novog DSS- izdao je saopštenje za javnost u kom se izmedju ostalog navode predlozi za poboljšanje nivoa čistoće u gradu. Saopštenje prenosimo u celosti:

„Svaki građanin Srbije godišnje proizvede oko 318 kilograma smeća.  Postavlja se pitanje gde odlazi tolika količina smeća i ko o tome brine?

U Valjevu i okolini, svakodnevno niču nove divlje deponije. Otpad pre odlaganja ne prolazi ni kroz kakav tretman, a ostaci hrane, kućnog otpada, plastike , kućne hemije i kartona završavaju u zemlji. Kontejneri, kojih ima nedovoljno u gradu, su prepunjeni i ne prazne se dovoljno često. Oko kontejnera formiraju se mini deponije, a smeće dodatno raznose životinje i vetar.

Još jedan problem  jeste odlaganje kabastog otpada poput kućnog nameštaja i građevinskog materijala, kojeg je , zbog ubrzane gradnje, sve više. Svedoci smo da značajan deo tog krupnog otpada završi  kako u samom gradu tako i u okolini grada.  Takođe, primetno je da su ulice grada prljavije nego ikada. Pretpostavlja se da je uzrok toga nedostatak zaposlenih, opreme i materijala, a nabavka nove opreme i materijala i drugih sredstava neophodnih za rad iziskuje dodatne troškove za komunalno preduzeće Vidrak.

Moguće rešenje za prevazilaženje ovog problema, a u cilju održavanja nivoa čistoće grada, može biti neki vid javno-privatnog partnerstva. Privatna preduzeća, odnosno lica koja ispunjavaju uslove postavljane na tenderu mogla bi participirati u odnošenju smeća sa oboda grada kao i čišćenju ulica.  Održavanje puteva tokom zimskog perioda funkcioniše po sličnom sistemu, pa ne vidimo razlog zbog kojeg se ovaj princip ne bi mogao primeniti i na čišćenje grada i odnošenje smeća. Kada je reč o kabastom otpadu, koji je po zakonu zabranjeno bacati u kontejner jer može dovesti do oštećenja istog, naš predlog je da se jednom mesečno organizuje besplatno odnošenje kabastog otpada po delovima grada.  Trebalo bi odrediti dan, recimo prvu subotu u mesecu, kako bi se građani organizovali i unapred pripremili otpad koji žele da bace.  Na ovaj način, sprečilo bi se nekontrolisano bacanje otpada po gradskim kontejnerima i dalje širenje deponija.

Smatramo da bi ovi predlozi mogli značajno da utiču na poboljšanje funkcionisanja sistema odlaganja otpada ali i da bi , umnogome, doprineli da naš grad bude uređeniji i izgleda onako kako bi trebalo da izgleda grad velikana srpske istorije i kulture.

Novi DSS“

6 comments on “Novi DSS: Rešenje u javno – privatnom partnerstvu

 1. Ljuba

  Uvek se pitamo kako rešiti problem,evo ljudi izneli konkretno rešenje,šteta samo što nema ko da ih čuje.Pozdrav za DSS

  Reply
 2. sava

  Bravo, tačno je tako!
  Grad je „štrokav“ na sve strane divlje deponije smeća pogotovo u prigradskim naseljima,kontejneri puni neprazne se na vreme,nema sortiranja otpada pa ni reciklažne prerade otpada,čak i otpad organskog porekla poput klaničnog otpada nalazi se recimo u kontejnerima i na hrpama pored kontejnera i tu se širi nesnosan neprijatan miris….Parkovi prljavi od otpada koje za sobom ostavljaju kućni ljubimci i nesavesni građani,nepokošeni….

  Reply
 3. Волим свој град.

  Хвала представницима ГО Новог ДСС-а у Ваљеву,на бризи и изношењу проблема и решења у вези чистоће нашег Града. Представници ГО Новог ДСС и раније су били и остали брижни ,са високом свешћу о вредностима и о граду и држави уопште.
  Наш град из године у годину све је запуштенији,прљавији попут старца кога су напустили најмилији,па и друштво.
  Пример,обујмо нове ципеле на крају насеља ослободиоци Ваљева до центра ће бити прљаве. .Нема улице и тротоара од центра удаљене 300 метара да није прљава.
  У плану одржавања чистоће града од стране ЈКП ,описано лепо у тачкама 3 и 4 и редом како треба али се не спроводи…
  Туристи коментаришу, да је Ваљево постало прљаво што никада није било.
  Отиђите у насеље М.Павловића трава 50 цм…непокошена.
  Даље,контејнери се непразне редовно..
  Са контејнера у ноћним сатима се скидају точкови а зна се ко скида и продају се на бувљаку …Шахте се масовно отварају и опет угрожени животи деце и одраслих,краду се поклопци и вероватно завршавају на отпадима секундарних сировина …Зашто нема контроле откупних места секундарних сировина ..Како могу откупити поклопац шахте који се препознаје и види да је украден.???
  Где је превентива а где су репресалије?..
  Железничка станица и околина зарасла као напуштено село..
  Започета зграда још 1998 године на крају Насеља осл.Ваљева са темељима стоји 25 година зарасла, змије се легу..а као незна се које почео правити и зашто надлежни урбанисти не реагују као и грађевинске инспекције. Зашто зашто? Зато је зграда са леве стране улаз бр.89 угрожена (тј станари посебно млађи )безбедносно угрожени поготову деца могу упасти повреде задобити озбиљне по живот.
  Сваки проблем има и решење само зависи од нас тј надлежних служби и институција које чињењем и пропуштањем чињења производе последице како мале тако и несагледиве.
  Будимо професионалци и узор младим генерацијама…Хвала надлежнима на предузимању мера ..

  Reply
 4. Pera - gradska uprava

  U vreme kada je sumnja i neverica prvo osećanje običnog čoveka, lepo je poverovati u iskrenost i sposobnost nekih ljudi da i tada nalaze i nude rešenja, pa makar ih se domogli i polupismeni politički protivnici.
  Zaslužujeta moju podršku i daću vam moj glas na sledećim izborima.
  Oglasite se u više medija, slabo vas vide ljudi.
  Imate dobre i korisne ideje za naš grad.
  Voleo bih da vas vidim na vlasti u Valjevu.

  Reply
 5. Jelena

  Konačno stranka koja nudi rešenja NDSS .Možemo da se nadamo boljoj budućnosti,imamo stranku koja ima obrazovane ljude ,koji mogu ovu zemlju da vrate na pravi kolosek .Imamo za koga da glasamo na sledećim izborima NDSS ,samo tako nastavite.

  Reply
 6. Istina

  Предлози су добри.
  Институције не раде свој посао. Као да немамо ни полицију ни инспекцију коју грађани плаћају. Људи паркирају аутомобиле на све стране, возе једносмерним улицама, бацају смеће на све стране…
  Нема ко да чисти, радника где треба је мало. Морају да се плате, због тежине посла, у високом ланом разреду…
  Одлична идеја за одношење кабастог смећа, нешто као они „Купујемо старо гвожђе“.
  Само још да се отресете Путина…
  Омладино пакуј кофере.

  Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.