Green Future: Reciklaža i Održiva Ekologija Valjeva (G-FREE)
Reciklaža u fazi razvoja
U Valjevu je reciklaža u fazi razvoja, a trenutna organizacija reciklaže podređena je dostupnoj infrastrukturi. U Valjevu postoji sistem za odvojeno prikupljanje otpada – Reciklažni centar sa transfer stanicom, koji omogućava građanima da recikliraju određene vrste materijala, kao što su: papir, karton, plastika, staklo, folija, pet ambalaža, tetra pak, limenke. Postoje kontejneri za ove vrste otpada postavljeni na različitim lokacijama u gradu, u naseljima, ulicama, u blizini velikih trgova i javnih objekata. Međutim, i dalje postoji izazov u pravilnom razvrstavanju otpada od strane građana, što je jedan od razloga zašto je potrebna dalja edukacija i promocija reciklaže.
Potreba za edukacijom građana
„ Sam način na koji bi se mogla poboljšati reciklaža u Valjevu svakako leži u edukaciji građana. To je oblast na kojoj je potrebno još raditi. Iako se u poslednje vreme pojavljuju inicijative za podizanje ekološke svesti, mnogi građani i dalje nisu potpuno svesni važnosti pravilnog razvrstavanja otpada i koristi koje reciklaža ima za životnu sredinu. Postoje organizacije koje povremeno organizuju kampanje i edukativne radionice za decu i odrasle, kako bi ih podstakli da pravilno odlažu otpad i učestvuju u reciklaži. Iako su ove inicijative korisne, još uvek postoji prostor za proširenje programa i uvođenje stalnih edukacija u škole i lokalne zajednice“, kaže direkor JKP Vidrak Dragutin Kuzmanović.
Uloga JKP „Vidrak“ u reciklaži
Nadležnost i postojeći kapaciteti
Za upravljanje otpadom u Valjevu zaduženo je upravo pomenuto preduzeće, JKP „Vidrak“ Valjevo, koje se bavi prikupljanjem, transportom i deponovanjem otpada. Takođe, JKP „Vidrak“ Valjevo je odgovorno za održavanje sistema za reciklažu u Valjevu. Međutim, reciklaža se uglavnom vrši na osnovu postojećih kapaciteta i nije još uvek potpuno integrisana u sve delove grada. „Zakonodavstvo u Srbiji podržava reciklažu i postavljanje reciklažnih kontejnera, ali je implementacija i dalje u fazi razvoja, pa postoji potreba za širenjem infrastrukture, kao i proširenjem obuhvata u prikupljanju različitih vrsta otpada. Neki projekti i inicijative u Valjevu su povezani sa širim ciljem smanjenja zagađenja, uključujući i upravljanje otpadom. Iako nisu u potpunosti razvijeni, povremeno se organizuju i volonterske akcije čišćenja i prikupljanja reciklabilnih materijala, posebno tokom ekoloških meseci ili specijalnih dana, kao što je „Dan planete Zemlje“. Valjevo, kao i mnogi drugi gradovi u Srbiji, mora da uloži u bolje planiranje, edukaciju, i infrastrukturu za reciklažu. Takođe, grad može razmotriti širenje sistema selektivnog prikupljanja na sve vrste otpada, uključujući elektronski otpad, baterije, tečni otpad i druge specijalizovane vrste otpada koje često završavaju na deponijama, a ne u sistemima za reciklažu“, navodi Kuzmanović.
Saradnja sa privatnim sektorom
Valjevo razvija i saradnju sa privatnim kompanijama koje se bave reciklažom i upravljanjem otpadom. Te kompanije doprinose boljoj organizaciji reciklaže, širenju mreže kontejnera, kao i edukaciji građana. Takođe, postoje potencijali za veće angažovanje u prikupljanju recikliranih materijala kroz „zeleni otpad“ i druge komercijalne usluge, kao što je sistem “od vrata do vrata”. Grad se suočava sa izazovima u pogledu infrastrukture i nivoa svesti građana, ali postoje inicijative koje ukazuju na potencijal za dalji napredak. „Smatramo da uz dalje ulaganje u infrastrukturu, edukaciju i povećanje efikasnosti reciklaže, Valjevo može postati model za održivije upravljanje otpadom u Srbiji“, dodaje Kuzmanović.
Operativni aspekti reciklaže
Logistika i obrada otpada
JKP Vidrak ima ključnu ulogu u procesu reciklaže, jer je upravo ono odgovorno za organizovanje i sprovođenje sistema upravljanja otpadom na lokalnom nivou. „ Naša uloga obuhvata čitav niz aktivnosti koje se odnose na prikupljanje, transport, razvrstavanje, reciklažu i odlaganje otpada, a sve u cilju smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu. Naše osnovne odgovornosti u ovom procesu su organizacija I upravljanje sistemom prikupljanja otpada, da postavimo kontejnere i infrastrukturu na javnim prostorima (kao što su ulice, parkovi, trgovi) za prikupljanje reciklabilnog otpada, odgovorni smo za održavanje i čišćenje ove infrastrukture, kao i za osiguranje da su kontejneri uvek dostupni i u dobrom stanju, odgovorni smo za transport prikupljenog otpada do odgovarajućeg postrojenja za reciklažu, mlevenje ili odlaganje, upravljamo logistikom prikupljanja i raspodelom otpada na ta mesta, efikasno planiramo rute za prikupljanje otpada kako bismo smanjili troškove, emisije ugljen-dioksida i povećali efikasnost sistema, upravljamo postrojenjima za reciklažu gde se prikupljeni otpad razvrstava i priprema za dalju obradu što uključuje automatsko ili ručno razvrstavanje materijala kao što su plastika, papir, metal i staklo, kako bi se postigao viši nivo reciklaže“, kaže direktor ovog preduzeća.
Pravna i edukativna obaveza JKP „Vidrak“
On dodaje da je preduzeće dužno da prati zakone i regulative vezane za upravljanje otpadom i reciklažu. „ To uključuje obavezivanje građana na pravilno odlaganje otpada i uvođenje sistemskih rešenja koja zadovoljavaju ekološke standarde. Takođe, sarađujemo sa industrijama i firmama koje proizvode ili odlažu reciklabilni materijal, čime omogućavamo zatvoreni krug reciklaže. Tako da, JKP Vidrak Valjevo igra centalnu ulogu u procesu reciklaže, ne samo kroz tehničku implementaciju sistema, već i kroz obrazovanje i angažovanje građana. Efikasan sistem reciklaže na nivou preduzeća pomaže da se smanji količina otpada na deponijama, povećava udeo recikliranih materijala u proizvodnji i čuvamo prirodne resurse“, naveo je Kuzmanović.
Nastaviće se …
Napomena:
Tekst je objavljen u okviru projekta „Green Future: Reciklaža i Održiva Ekologija Valjeva (G-FREE)“ koji je sufinansiran sredstvima Grada Valjeva.
Stavovi izneti u ovom tekstu ne odražavaju nužno stavove Grada Valjeva.