Da li će biti izbegnut sukob interesa u ugovoru o izgradnji saobraćajnica ka postrojenju za preradu otpadnih voda na Divčibarama, odnosno, da li je taj posao i svojevrsni test za gradsku vlast po pitanju antikorupcijskog delovanja, govorili su na konferenciji za novinare odbornici opozicione koalicije “Svanuće”.
Odbornik Nemanja Jakovljević je predočio da je odluku o dodeli ugovora u postupku javne nabavke „Projektovanje i izgradnja servisnih i pristupne saobraćajnice ka postrojenju za preradu otpadnih voda“, na osnovu mišljenja nadležne komisije, doneo načelnik Gradske uprave Nebojša Petronić.
Istakao je da su tri ponuđača u zajedničkoj ponudi navela iznos od 205 miliona 368 hiljada 221 dinar i 4 pare a komisija je, stoji u predlogu odluke, pregledala i dokaze o ispunjenosti tehničkog i stručnog kapaciteta, odnosno spisak izvedenih radova.
„U izveštaju komisije navedenom u Odluci, nema podataka da li je razmatrano eventualno postojanje sukoba interesa iz člana 50 važećeg Zakona o javnim nabavkama. Ukratko, Zakon definiše da sukob interesa između naručioca i privrednog subjekta obuhvata situacije u kojima predstavnici naručioca koji su uključeni u sprovođenje tog postupka ili mogu da utiču na ishod tog postupka, imaju direktan ili indirektan finansijski, ekonomski ili drugi privatni interes, za koji bi se moglo smatrati da dovodi u pitanje njihovu nepristrasnost i nezavisnost u tom postupku. Stav 4 člana 50 posebno navodi: Predstavnikom naručioca u smislu stava 2. ovog člana naročito se smatra: rukovodilac naručioca odnosno odgovorno lice naručioca, član upravnog, izvršnog ili nadzornog odbora naručioca“, rekao je Jakovljević.
Po njegovim rečima, svi ovi na prvi pogled bezazleni detalji, naveli su nas da mnogo više nego obično posvetimo pažnju trošenju 205 i po miliona za 915 metara pristupnog puta, kako to nalaže projektni zadatak. Zato, kako je dodao, u koaliciji „Svanuće“ nestrpljivo čekaju da bude objavljen i ugovor koji su potpisali, ili će uskoro potpisati, naručilac i izvođač radova.
Ova javna nabavka, kako je rekao odbornik Željko Trifunović, praktično predstavlja „probni test“ za gradsku vlast kada je u pitanju njen stav prema korupciji. Jer, kako je rekao, valjevska Skupština je još u februaru 2020. godine usvojila Lokalni antikorupcijski plan (LAP) za grad Valjevo.
Pošto, kako je rekao, LAP nije stavljen van snage, koalicija „Svanuće“ ima puno pravo da zahteva njegovu primenu od svih organa grada Valjeva.
„Možda je upravo ova javna nabavka prilika da se u ovom zdanju izmeni odnos prema korupciji koja svake godine guta milione građana Valjeva utopljene u netransparentnom budžetu. U LAP-u, postoji Oblast 14-Javne nabavke, a u ovoj oblasti, na strani 74 „Glasnika“, postoji redni broj mere 14.2.2. koji zahteva da se za sve javne nabavke čija vrednost je veća od 30 miliona dinara uvede institucija predstavnika javnosti- građanskog posmatrača. Prethodno je bilo potrebno usvojiti izmene postojećih Pravilnika o javnim nabavkama. Iako je rok za sprovođenje ove mere istekao još 30. juna 2020. godine, pre malo više od pet godina, nije nemoguće da gradsko veće i gradsko odeljenje za finansije konačno obave posao za koji su zaduženi u Lokalnom antikorupcijskom planu i propišu procedure koje će omogućiti učešće građanskih posmatrača u praćenju javne nabavke o kojoj ovde govorimo i svih budućih čija vrednost je veća od 30 miliona“, naveo je Trifunović.
Odbornici opozicije su na ovoj konferenciji za novinare pojasnili da je u pitanju deo LAP za koji nije potrebna odluka skupštine i može se izmeniti po relativno brzoj i kratkoj proceduri.
evo na stanici prokop počeli da pucaju stubovi. ustanovljeno da nisu urađeni po projektu. sad izdaju rešenje za rekonstrukciju ili to ojačanje.
Ovo na Divčinara im je za dzeparac