Elektrodistribucija Srbije (EDS) od 1. juna će brojila očitavati jednom u tri meseca jer počinje sa primenom člana 197a Zakona o energetici o obračunskom periodu, koji je u skladu sa evropskom praksom.U saopštenju EDS se navodi da je omogućeno slanje stanja brojila aplikacijom za mobilni telefon, imejlom, na sajtu EDS, telefonom, kao i na šalterima lokalnih elektrodistribucija.
KAKO PRIJAVITI STANjE BROJILA PREKO APLIKACIJE ED SRBIJE
Korisnici koji žele da brzo i jednostavno prijave utrošenu električnu energiju preko aplikacije za mobilni telefon ED Srbije potrebno je:
- Prvo da instaliraju aplikaciju ED Srbije iz Google Play prodavnice https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eds.edsrbije&hl=sr.
Kada otvori aplikaciju, korisnik treba da odabere polje svetlo plave boje „Prijava stanja brojila“.
- Potom treba izabrati opštinu iz padajućeg menija ili ukucati ime opštine u polje za pretragu.
- Aplikacija automatski prepoznaje koji podatak je neophodan za nastavak prijave stanja.
- Za teritoriju Beograda potrebno je uneti ED broj (osim za opštinu Lazarevac koja se nalazi na teritoriji Beograda ali ukucava Šifru mernog mesta), koji se nalazi u gornjem levom uglu računa za struju.
- Za ostale opštine u Srbiji neophodno je tačno uneti šifru mernog mesta, koja se nalazi u gornjem levom uglu računa za struju. Nakon unosa šifre ili ED broja treba pritisnuti polje „sledeći korak“.
- Posle toga je potrebno popuniti sa polja označena zvezdicom (*).
- U prvo polje uneti ime i prezime
- U polje (* Tarifa) uneti broj do zareza, za odgovarajuću tarifu.
Nakon toga, potrebno je odabrati datum kada je brojilo slikano i kliknuti OK. Zatim je potrebno kliknuti na polje (SLIKA). Neophodno je izabrati iz galerije telefona i dodati sliku brojila. Korisnik će dobiti obaveštenje da je slika uspešno dodata.
Važno je napomenuti da stanja u poljima za unos tarife moraju biti ista kao i stanja prikazana na slici/slikama brojila. Unosi se isključivo broj do zareza, odnosno do crvenog kvadratića na analognim brojilima.
- Korisnik može uneti i mejl adresu i telefon, koji nisu obavezni.
- Ukoliko su podaci ispravno uneti, treba odabrati dugme „pošaljite prijavu“. Za prihvaćenu prijavu korisnik će dobiti potvrdu da je prijava evidentirana.
KAKO PROČITATI STANjA NA SVOM BROJILU?
Brojila sa displejom
- A) za višu tarifu slika se i upisuje stanje kada se na ekranu vidi oznaka:
- 1 ili
- 1T ili
- 1.8.1 ili
- 15.8.1
Ukoliko na brojilu postoje istovremeno 1.8.1 i 15.8.1, očitava se isključivo 15.8.1
- B) za nižu tarifu slika se i upisuje stanje kada se na ekranu vidi oznaka:
- 2 ili
- 2T ili
- 1.8.2 ili
- 15.8.2
Ukoliko na brojilu postoje istovremeno 1.8.2 i 15.8.2, očitava se isključivo 15.8.2
Za brojila proizvođača “SAGEM”
– Viša i niža tarifa se upisuju kada se na ekranu prikaže identifikator u vidu „crtice“ koja se pojavljuje:
- Iznad slova T1 za višu tarifu
- Iznad slova T2 za nižu tarifu.
Napomena: Ukoliko je „crtica“ spojena, tj. nalazi se istovremeno iznad oznaka T1 i T2, ta vrednost se NE upisuje.
Brojila sa mehaničkim brojčanikom
- A) Viša tarifa očitava se sa brojčanika koji je obeležen sa
- 1 ili
- I ili
- tarifa I
- B) Niža tarifa očitava se sa brojčanika koji je obeležen sa
- 2 ili
- II ili
- tarifa II
Važno je istaći da stanja uneta u poljima za unos tarife moraju biti ista kao i stanja prikazana na slici/slikama brojila. Unosi se isključivo broj do zareza, odnosno do crvenog kvadratića na analognim brojilima
Jednotarifno merenje
Nova verzija aplikacije ne zahteva podešavanje tipa brojila. Sistem automatski prepoznaje da je reč o jednotarifnom merenju i za korisnika će se nakon unosa stanja raditi jednotarifni obračun, kao što je i do sada bila praksa.
Ako korisnika ima jednotarifno merenje, a pojave se dva polja za unos više i niže tarife onda:
- Za brojilo koje ima samo jedan brojčanik u polje više tarife upisuje se stanje sa brojila, a u polje niže tarife upisuje se nula. Istu fotografiju treba okačiti i u oba polja.
- Za brojilo sa dva brojčanika u polje više tarife prepisuje se stanje sa brojčanika pored oznake 1, u polje niže tarife prepisuje se stanje sa brojčanika pored oznake 2, koji će kod korisnika koji imaju jednotarifno merenje uvek biti isti. Kači se jedna ista fotografija na kojoj se vide oba brojčanika u svako polje.
Za digitalno brojilo postupak je isti kao i kod brojila sa displejom. Na mesto više tarife upisuje se stanje kada se na ekranu pojavi 1 ili 1T ili 1.8.1 ili 15.8.1, dok na mesto niže tarife upisuje se stanje kada se na ekranu pojavi 2 ili 2T ili 1.8.2 ili 15.8.2. Kače se dve fotografije sa stanjima koja su upisana. Ako se na displeju ekrana istovremeno prikazuje i viša i niža tarifa upisuje se stanje u odgovarajuća polja i kači se ista fotografiju dva puta.
Prijava dva i više brojila
- Korisnik može prijaviti stanje za neograničen broj brojila. Na kraju svake prijave treba izabrati dugme „prijavi stanje za drugo brojilo“ koje se pojavi nakon unosa stanja prvog brojila i potvrde da je prijava evidentirana. Ponavlja se isti postupak kao za prvo brojilo – izabere se opština, unese identifikacioni broj koji traži aplikacija (šifru mernog mesta ili ED broj).
Može se i ponovo otvoriti aplikacija ili se može vratiti na početni ekran. Nakon izbora ikonice „prijavi stanje brojila“ ponovo treba izabrati opštinu, uneti šifru mernog mesta (ED broj ako je korisnik iz Beograda) i zatim podatke o stanju brojila sa fotografijama.
Treba posebno naglasiti da je neophodno imati stabilnu internet vezu da bi mogli poslali fotografije visoke rezolucije.
Video uputstvo za prijavu stanja brojila preko aplikacije ED Srbije korisnici mogu naći i na YouTube kanalu na linku https://www.youtube.com/watch?v=UOqs2eBPDpg .
Detaljno uputstvo dostupno je u aplikaciji i na sajtu Elektrodistribucije Srbije. Oni koji nisu vični novim tehnologijama od 1. juna mogu da prijave stanje i putem novoformiranog kontakt-centra na besplatan broj telefona 0800 360 300.
U skladu sa Evropskom Unijom…
Zašto država nije usklađena sa EU. Zašto nisu penzijem minimalac, putevi, ekologija… usklađeni sa EU…? Vlast samo koristi ono što njima odgovara iz EU, a za građane ništa. Tuga i sramota.
Da li će građani sad imati neki popust?
Kako prosek? Ako u Januaru bude -15, a u decembru bilo oko 0 stepeni…, a grejemo se na struju… Gde su tu tarife…?
Da li ima aplikacija za ajfone?
Cisto sumnjam da je bilo sta od toga u skladu sa evropskom praksom i da su stvari sa strujom ovde, na bilo koji nacin slicne kao u Evropi. Nego nesposobnjakovici kada god nesto menjaju, a nisu sigurni na sta ce to da izadje, i da se unapred ograde od bilo kakve odgovornosti, onda vam kazu „eto tako vam je i u Evropi… hteli ste Evropu…“.
U Evropsku uniju ćemo ući kad na vrbi rodi grožđe. Iz ED Valjevo isterati sve na ulici, ostaviti samo da postoji služba održavanja, ostali u kancelarijama više nisu potrebni. Kraj!
Za ovakvo očitavanje strujomera potrebno je da završite fakultet priridno matematički smer očitavanje strujomera a šta bi sa daljinskim očitavanjem strujomeral, kada su skoro menjali stare strujomere sa izgovorom da su sa daljinskim očitavanjem i debelo ih naplatili
Mislim da je ovo u redu. Drug Boske ,čija firma je dobila posao očitavanja brojila sada je zauzet oko Ćacilenda i sprečavanja obojenih revolucija. Tu smo mi da ga odmenimo…
ED štedi na troškovima očitanja merila tako što svoj posao prebacuje na korisnike. I to gratis. Hoće li nam uskoro tražiti da kupimo trenažne bicikle, pa da sami pedalamo i proizvodimo struju, koju će nam oni naplaćivati? SRAMOTA !!!
Po prvi put u novijoj istoriji Elektrodistribucija nije sposobna da očita brojila i da dostavi tačne račune za potrošenu električnu energiju. Još jedan u nizu „uspeha“ Srpske napredne stranke.