Manastir Lelić svečano je obeležio krsnu slavu – Svetog Nikolaja Žičkog. Svetu arhijerejsku liturgiju služilo je čak osam vladika, a bratstvo manastira, predvođeno igumanom Georgijem, još jednom je dočekalo brojne vernike raširenih ruku i otvorenog srca, u prazničnoj atmosferi dostojnoj svetitelja.
Slava manastira Lelić ponovo je okupila mnogobrojne vernike koji su, u slavu Svetog Nikolaja, došli u Lelić na poklonjenje svetim moštima.
Svetu arhijerejsku liturgiju u čast praznika Svetog Vladike Nikolaja služio je Visokopreosvećeni mitropolit zvorničko-tuzlanski g. Fotije, zajedno s mitropolitom australijsko-novozelandskim g. Siluanom i episkopima osečkopoljskim i baranjskim g. Heruvimom, šabačkim g. Jerotejem, londonskim i velikobritansko-irskim g. Nektarijem, mohačkim g. Damaskinom, jenopoljskim g. Nikonom i domaćinom, preosvećenim episkopom valjevskim g. Isihijem, kao i sveštenoslužiteljima iz više eparhija.
„Sveti Vladiko, znamo da Gospod ne ostavlja i ne zaboravlja Svoj narod, pa ni nas, Srbe, nije zaboravio, iako kao ljudi padamo i nesavršeni smo. Ali kajemo se i verujemo u Raspetog i Vaskrslog Gospoda, ustajemo i vaskrsavamo. Da nas, Srbe, Gospod nije ostavio, najbolje vidimo po tome što nam ovde, u srcu Srbije, dva svetlosna stuba podiže: tebe, Sveti Vladiko Nikolaje, svesrpski i svenarodni pastiru, i Svetog Avu Justina Ćelijskog, satrudnika, pustinjaka i bogovidca, koji napisa ‘Žitija Svetih’ da Srbi hode putem istine života“, rekao je, između ostalog, mitropolit Fotije.

Slava manastira Lelić/Vamedia
Vladika Nikolaj Velimirović rođen je 4. januara 1881. godine u Leliću, a preminuo 18. marta 1956. godine u Americi. Bio je episkop Srpske pravoslavne crkve i jedan od najznačajnijih hrišćanskih teologa 20. veka. Mošti ovog velikog duhovnika prenete su 1991. godine iz Libertvila u Srbiju i položene u crkvi u Leliću, njegovoj zadužbini. Godine 2003. Srpska pravoslavna crkva kanonizovala je Vladiku Nikolaja za sveca, a od tada ga vernici poštuju kao Svetog Nikolaja Žičkog.
Kad sam bio dečak verovao sam u Boga, ali sad ne moram da više verujem, jer znam da Bog postoji. Sv Vladika Nikolaj
Za pravoslavni srpski narod, Vladika Nikolaj duboki je simbol privrženosti veri, Božjoj reči i svetloj istrajnosti čoveka koji je nosio krst svog naroda kroz tamu rata, logora i izgnanstva, bez odstupanja od puta istine.
„Došli smo danas da pokažemo da smo mi njegova (Vladike Nikolaja) Crkva, da budemo u zajednici – ovde, u ovom komadu raja na zemlji, ali i u čitavoj našoj Crkvi, koja je napadnuta sa svih strana. Hoću svima da poželim da imamo blagodat Gospodnju i molitve Svetog Vladike Nikolaja. Hristos vaskrse“, rekao je, između ostalog, vladika Isihije.
Ovogodišnji domaćini slave bili su Zoran i Slavko Mićić iz Rađevine, a kolač za narednu godinu preuzeo je Dejan Petrović iz Užica.