Racionalna potrošnja vode u Valjevu: Apel bez efekta

Uprkos potrošnji vode od 400 l/s, JKP Vodovod još ne uvodi restrikcije. Apeli za racionalnu potrošnju često nemaju efekta, a problem je izražen posebno u selima i na Divčibarama.
Prosečna potrošnja vode poslednjih mesec dana na nivou je od 400 l/s. Apel JKP Vodovod za racionalniju potrošnju nema mnogo efekta, kažu u ovom preduzeću. Za sada nema restrikcija, što ne znači da, ukoliko suša potraje, istih neće u nekom trenutku biti.

Racionalna potrošnja vode u Valjevu, AI

Racionalna potrošnja vode u Valjevu,AI

Suša i visoke temperature utiču na potrošnju

S obzirom na to da u junu na teritoriji grada nije pala ni kap kiše, a dnevne temperature i dalje su vrlo visoke, potrošnja vode u gradu dostiže svoje pikove.
„Prosečna potrošnja je oko 400 l/s. Najveću potrošnju beležimo u vremenskim intervalima između 21 h i 23 h i potom od 7 h do 9 h pre podne. To je vreme kada građani više troše vodu. Nažalost, često i za zalivanje dvorišta, cveća, punjenje bazena. Za sada se sistem drži, da tako kažem, nismo morali da uvodimo restrikcije i nadamo se da do toga i neće doći. Naravno, sve zavisi od vremenskih prilika na dalje“, kaže tehnički direktor JKP Vodovod Goran Antonijević.

Potrošnja vode-Apeli nemaju efekta

Shodno navedenim činjenicama, iz JKP Vodovod neprestano stižu apeli za racionalniju potrošnju, ali, po njegovim rečima, čini se da apeli nemaju značajnijeg efekta.
„Dešava se čak suprotno. Kada apelujemo na racionalizaciju potrošnje vode, onda to mnogi shvate kao najavu restrikcija, pa se odmah pune burad, kace i prave zalihe. Naravno da ne apelujemo da bismo najavili restrikciju, već da do nje ne bi došlo. Primetili smo da se često iznosi mišljenje da mi nešto nećemo ili da ne radimo dovoljno, ali ovde se radi o količini vode koja postoji i potrošnji, s druge strane. Mi pokušavamo da sistem snabdevanja održimo stabilnim“, objašnjava Antonijević.

Situacija u selima teža nego u gradu

Na Kuklju dotok samo 2 litra u sekundi

U letnjim mesecima problem snabdevanja vodom posebno je izražen na seoskom području. Tehnički direktor navodi da je na Kuklju trenutno dotok od samo 2 l/s, što je nedovoljno s obzirom na obim potrošnje.
U selima takođe imamo jednu nerealnu situaciju da oni koji imaju ne racionalizuju potrošnju, njih ne zanima da li će neko posle njega imati vode. Mi odvozimo vodu na ugrožena područja. Suštinski, u takvoj smo obavezi ako je proglašena vanredna situacija, ali mi to i sada radimo, iako vanredna situacija nije proglašena. Restrikcije koje postoje u selima su zaista blage i dodatno dovozimo vodu“, navodi Antonijević.

Goran Antonijević, printscreen TVA Plus

Goran Antonijević, printscreen TVA Plus

Nova cisterna za čistu vodu

Po njegovim rečima, početkom godine JKP Vodovod nabavilo je još jednu cisternu koja služi samo za prevoz čiste vode od 8 m³.
„Stara cisterna više nije u funkciji i zato smo nabavili ovu. Trenutno imamo još dve cisterne, jednu usisno-potisnu i jednu samo potisnu, ali one su u službi kanalizacije. Da li nam je potrebno još cisterni? Uvek je potrebno“, kaže tehnički direktor.

Potrošnja vode-Problemi i na Divčibarama

Vodovod-Divčibare

Vodovod-Divčibare

Ni na Divčibarama situacija sa snabdevanjem vodom nije sjajna. Kako navodi Antonijević, bušotine nisu pokazale projektovanu isplativost, pa je dotok oko 2,5 l/s umesto predviđenih 8 l/s.
„Na Divčibarama imamo dodatni problem jer se trenutno radi kanalizaciona mreža, pa se dešava da ti izvođači radova pokidaju naše cevi i potom, dok mi saniramo kvar, jedno vreme ne bude dotoka vode. Dešava se i da kvar bude na našem sistemu, što takođe utiče na snabdevenost.“

Plan racionalizacije i nedostatak daljinskog nadzora

U JKP Vodovod pre samo sedam dana ponovo je revidiran plan racionalizacije potrošnje vode za područje grada. Ovim planom jasno su definisane potrebe delova grada i mogućnosti. Na osnovu njega jedino je moguće raditi eventualni detaljni plan restrikcija.
„Suština je da nama grad nije pokriven daljinskim sistemom nadzora, kao što je to slučaj, recimo, u Nišu, Užicu i slično. Nama su samo pojedini delovi grada pokriveni, poput Užičke ulice, Popara, Boričevca, Baira. Šta to praktično znači? To znači da mi u svakom trenutku imamo pokrivene ove krakove elektronski i znamo kolika je potrošnja, kada je veća, niža, da li se pojavio kvar, pa treba urgentno reagovati. Jer elektronski, u slučaju da beležimo enormnu potrošnju u nekom delu koja je neuobičajena, možemo da ugasimo pumpe na tom delu i održimo potreban nivo u rezervoaru. Čak i kada ih odmah upalimo potom, već smo ostvarili potrebnu uštedu. Ali mi to nemamo za ceo grad. Suštinski znamo gde su najveći potrošači, mora se znati i gde su potrošači koji ne smeju ostati bez vode, poput bolnice i slično. Zato i imamo taj plan. Mreža se neprestano širi i mi moramo imati relevantne podatke u svakom trenutku“, objasnio je Goran Antonijević.

Promena vremena kao mogućnost

Meteorolozi najavljuju i promenu vremena, ali da li će ta promena doneti i dovoljne količine kiše — ostaje da se vidi.

4 comments on “Racionalna potrošnja vode u Valjevu: Apel bez efekta

  1. Vlada

    Tražili ste poskupljenje vode, a sada tražite da smanjimo potrošnju, e pa neće moći… Žao nam je što je takva situacija, pumpamo još jače!

    Reply
  2. Predrag Savić

    Početkom 2018. godine usvojen je „Program za povećanje efikasnosti i smanjenje gubitaka u vodovodnom sistemu grada Valjeva“,koji su u tom trenutku iznosili 55,8%. Krajem 2023. godine (dan-danas još nema izveštaja za 2024!) posle utrošenih 119 miliona dinara, gubici su porasli na 56,63!
    Čestitamo!

    Reply
  3. istina

    E „moj“ nazovimo direktore. Nemate Vi ni d od direktora i ako je uteha niste jedini. Svi ste skoro isti u javnim preduzećima.
    Svi treba da se pokačite o visoki napon da se malo protresete kako bi možda mogli posle da razmišljate svojom glavom i da se ne borite samo za svoje lične interese.
    Jadan je direktor, grad, država gde vlast upire prstom i gleda u nebo da li će pasti kiša kako bi narod i stoka imali da piju vodu u 21. veku. Pa zar to nije tragedija.
    Kako vas nije sramota za ovakve izjave i pretnjama restrikcijom a grad nam okružuju dve reke. Na samo 12km je velika akumulacija Rovni. Pa vi svi kolektivno treba da odgovarate za zločin ako ne obezbedite dovoljno pijaće vode. Usput vam i nekontrolisano otiče ko zna koliko vode???
    Na Divčibarama je isto kao i u svim poslovima u Srbiji gde padaju nadstrešnice, plafoni, potporni zidovi… nema struke i nauke. Sve radi politika i to sa plagiranim diplomama. Možda će ovo biti cenzurisano, ali kopija uvek ostaje sa vremenom i datumom.
    Gospodo mi smo sve u goroj poziji. Tema je voda, pa samo pitanje koliko imate u gradu javnih česmi za pijaću vodu? Koliko ste cisterni ovih dana imali na ulicama za rashlađivanje građana, ulica…?
    Ako ova manjina omladine i naroda koja je za napredak, koja je pametnija, obrazovanije ne preuzme stvar u svoje ruke, država će se ugasiti i pre nego što mislimo.
    Japanci na 9 glupih imaju jednog pametnog i njega izaberu da upravlja, organizuje, a mi radimo kontra i zato smo tu gde jesmo. Bez pijaće vode, bez kanalizacije, bez toaleta, sa divljim deponijama…

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *