Pad turističkih poseta u Srbiji, ali Divčibare i dalje privlače turiste pokazuju zvanični statistički podaci. Prema podacima Zavoda za statistiku, u Republici Srbiji u martu 2025. godine zabeležen je pad turističkih dolazaka u odnosu na isti mesec prethodne godine. Ukupno, broj dolazaka turista bio je manji za 11,1%, dok je broj ostvarenih noćenja opao za 14,6%.
Kada je reč o strukturi posetilaca, broj noćenja domaćih turista smanjen je za 22,8%, dok je broj noćenja stranih turista zabeležio pad od 5,4%.
Uprkos ovom opštem padu, turistička destinacija Divčibare beleži stabilnu posetu. Zvanična statistika pokazuje da je ovo planinsko mesto u prva tri meseca 2025. godine posetilo ukupno 16.220 turista, kako domaćih, tako i stranih, koji su ostvarili ukupno 56.106 noćenja.
Divčibare su naročito popularne tokom zimskih meseci, kada ima snega, a interesovanje za doček Nove godine posebno je izraženo – tada su kapaciteti bili popunjeni i do dva meseca unapred, a cene najviše.
Međutim, turistička ponuda Divčibara nije ograničena samo na zimski period. Leti su takođe atraktivne, zahvaljujući brojnim sadržajima koje je poslednjih godina razvijao Grad Valjevo. U ponudi su: panoramska vožnja žičarom, obilazak vidikovca uz vodiča, poseta prirodnim rezervatima i seoskim domaćinstvima, kao i manifestacije poput MMF-a, Dana gljiva i „Doživi Divčibare“. Posetioci mogu uživati i u aktivnostima poput jahanja konja, planinarenja, avantura parka i tubing staze.
Paralelno sa razvojem turističkih sadržaja, Grad Valjevo je ulagao i u unapređenje infrastrukture. Rešeni su višegodišnji problemi snabdevanja električnom energijom i vodom, izgrađeni su parkinzi i asfaltiran je jedan broj ulica. Trenutno je u toku izgradnja kanalizacione mreže i postrojenja za preradu otpadnih voda, čime će se dodatno doprineti očuvanju prirodnog ambijenta ove turističke destinacije.
Smešno16.000 turista,dok Zlatibor dnevno ima 30.000 gondolu je koristilo samo milion posetilaca
Interesantan je porast broja ocajnih ili neupucenih turista, koji verovatno jednom i nikad vise ne dodju na fekalni kolektor zvani divcibare.
Voda nije za piće.
Ulice neasfaltirane, prašina i blato kada je kiša. To treba da se popravi. Staze da se asfaltiraju gde je moguće, a gde nije da se šoderišu.
Najbitnije je na Divčibarama u užem jezgru ograničiti saobraćaj vozila na 30km/h u svim ulicama, a ne samo centralnoj. Nesavesni vozači jure, dižu prašinu koju udišu šetači sa malom decom, a pogotovo kvadovi.
Naravno da bi trebalo ograničiti brzinu kretanja vozila, a možda čak i zabraniti vožnju kvadova. Ima jedna druga stvar koja mi je čudna kod ljudi koji dođu na Divčibare. Većina njih se sabije u sam centar, kao da poenta odlaska na planinu nije boravak u prirodi, nego štrapaciranje duž jedne ulice koja se ne razlikuje mnogo od onih u gradu.
Dobar deo posetilaca čak dođe u obući koja apsolutno nije adekvatna za hodanje po prirodi. Ne razumem čemu onda odlazak na planinu, ako je ponašanje kao da su u gradu. Odlazak u neki od kafića i resotrana i eventualna šetnja duž glavne ulice.
Ono što je bilo najlepše na Divčibarama biser netaknute prirode sa prelepim virovima među njima Ovčiji i Đavolji vir,puni ribe i rakova idealan za šetnju,je kanjon reke Kamenice sada potpuno uništeno i mrtav,izvor zaraze i smrada a 16000 noćenja donosi zaradu oko 50.000 evra,nikakve pare
Divcibare su odlican primer kako se ovaj raspali grad odnosi prema turizmu. Ne daj boze da smo na obali mora, naspram Valjeva bi Sutomore izgledalo kao Monte Karlo.
Odlična vest! Kad smo mi od jedne srbije koja stalno Napreduje bolji! To znači da blokaderi Našoj opštini ne mogu ništa!
Ne znam samo sta ce turisti da vide, sem posecene sume, izlivenih septickih jama
i jurnjave kvadova!!
Od prirode nema vise nista!!!
Ako i neko od turista uspe da dodje busom i to putovanje od 3,5 sata od Beograda!