Cena trešanja:Luksuzna roba

Cena trešanja u Srbiji ove godine dostiže i 1.500 dinara za kilogram, dok stručnjaci upozoravaju da je mraz uništio veći deo roda. Na mnogim pijacama, uključujući i valjevsku, ovog voća još uvek nema.

Cena trešanja/AI

Cena trešanja/AI

Cena jagoda na pijaci i dalje je visoka i kreće se oko 500 dinara za kilogram, a sudeći po cenama trešanja na beogradskim pijacama i pijacama u drugim većim gradovima Srbije, gde cena ovog voća dostiže i 1.500 dinara za kilogram, voće ove godine neće biti dostupno svima.

Po dostupnim podacima, vidljivo je da prosečan broj rodnih stabala trešnje u Srbiji iznosi oko 1,8 miliona. Međutim, ova brojka beleži blagi pad od oko 0,7% godišnje. Trešnja se uglavnom gaji u brdovitim područjima i na većim nadmorskim visinama, a najveći broj stabala nalazi se u centralnoj Srbiji, gde je smešteno oko tri četvrtine ukupnih zasada.

Iako nikada nisu bile primarno voće u poljoprivrednoj proizvodnji, nekada gotovo da nije bilo kuće na selu, a često ni u gradu, koja u dvorištu nije imala stablo trešnje. Mnogi stariji sugrađani verovatno još pamte da su se trešnje prodavale za dinar ili dva i smatrale gotovo najjeftinijim sezonskim voćem. Osamdesetih godina prošlog veka, u vreme sezone trešanja, pred školama su se trešnje prodavale na vezicu, u kojoj je bilo najviše deset plodova.

Ipak, to vreme je odavno prošlo. Broj zasada trešanja se smanjio, a od uobičajenog drveta na koje su se školarci peli i brali voće u povratku iz škole, prešlo se na organizovanu proizvodnju kojom se snabdevaju fabrike za preradu voća, dok deo roda odlazi u izvoz.

Kako stvari sada stoje, mnogi ove godine neće ni probati trešnje – najpre zato što ih gotovo i nema, zbog mraza koji je protutnjao Srbijom u vreme cvetanja ove voćke, što se sada odrazilo na cenu.

Prava sezona trešanja u Srbiji počinje početkom juna, pa za sada nije poznato odakle su prve trešnje koje su se pojavile na pijacama.

Ne ohrabruje ni izjava Ljupka Kutanjca, predsednika Udruženja proizvođača trešanja „Naša trešnja“, koji je rekao da neće samo cena trešanja biti visoka, jer je mraz uništio i drugo voće.

Ostaje da se vidi hoće li jun doneti bilo kakvu promenu na bolje.

3 comments on “Cena trešanja:Luksuzna roba

  1. Srecko Dodig

    Kada je voćaria, paorima i povratarima bilo tesko, tražili podršku u narodu, boreći se za svoja prava i bolje uslove, imali su je.
    Sada kada je narodu tesko, okrenuli su mu leđa. Svoje proizvode prodaju politicarima, lopovima i ostaloj bandi, jer samo oni mogu da plate njihovu robu po ovako bezobrazno visokim cenama.
    Fuj, ista je to banda.

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.