Tadić: Politička i ekonomska kriza ozbiljno ugrožavaju Srbiju i Valjevo

U Srbiji nije aktuelna samo politička kriza, već i ekonomska. Predloge rešenja za aktuelnu situaciju  na konferenciji za novinare izneo je odbornik Zdrave Srbije Nebojša Tadić.

Nebojša Tadić/Vamedia

Nebojša Tadić/Vamedia

Na redovnoj konferenciji za novinare, Tadić je najpre naveo da je očigledno da su mnogi pokušali da svojataju studentske proteste, pa čak i da ih menjaju, ali da im to nije pošlo za rukom.
Ipak, druga kriza – ekonomska – već ima svoje posledice. Tadić navodi da mnoge porodice u Valjevu već osećaju prelivanje krize sa političkog na ekonomski teren.
„Mala privreda i sve samostalne delatnosti su ozbiljno ugrožene, a samim tim i njihovi zaposleni, kao i njihove porodice. Vladajuća koalicija u Valjevu sve ovo potcenjuje, ne preduzima ništa, ponašajući se kao zec koji se nađe na putu, a vozilo uperi farove u njega – prosto ne mrda, pa se najčešće desi da ga vozilo pregazi. Verujem da je krajnje vreme da se taj problem ‘stavi na sto’ i potraži rešenje. Zato ću zatražiti hitan sastanak sa gradonačelnikom Lazarom Gojkovićem, predsednikom Gradske skupštine Slobodanom Gvozdenovićem i načelnikom Kolubarskog okruga Viktorom Mićićem“, rekao je Tadić i naveo da očekuje da gradonačelnik sa svojim saradnicima pokrene inicijativu pred Vladom Srbije za otpis kamata na dugovanja, reprogram dugovanja i otplatu na više mesečnih rata, jednokratnu pomoć, subvencije za plaćanje obaveza prema zaposlenima i slične mere koje se primenjuju u vreme teške krize, kakva je ova trenutna.

„Takođe, očekujem da Grad Valjevo, u okviru svojih nadležnosti i iz svog budžeta, kao i Vlada Srbije, donese mere pomoći i podrške najugroženijim porodicama i porodičnim preduzećima, zanatskim radnjama, malim trgovinama, uslužnim delatnicima, medijima i seoskim domaćinstvima, od kojih se zahteva da ispunjavaju sve obaveze prema gradu i državi, kao da živimo u ‘blagostanju zlatnog doba’, a ne u dubokoj političkoj i ekonomskoj krizi“, rekao je Tadić.

Pored predloga za rešavanje i ublažavanje ekonomske krize koja je sve prisutnija, Tadić je izneo i predlog rešenja političke krize.
„Izlaz i rešenje vidim u dvostrukim pregovorima koje treba da vodi novi predsednik Vlade Srbije, prof. dr Đuro Macut. Prve pregovore je već započeo sa rektorom i dekanima o završetku godine na fakultetima i u celokupnoj prosveti. Ti pregovori moraju da se nastave, ali su ugroženi napadima ‘anarhista, radikala i antidemokrata’ iz vlasti i opozicije, koji su krizu i izazvali svojom borbom ‘na život i smrt’, o čemu sam pred vama više puta govorio u prethodnih šest meseci. Tako svakodnevno slušamo Anu Brnabić, koja vrlo agresivno napada rektora Đokića. Ona i prethodni predsednik Vlade ne samo da nisu pronašli mirno i demokratsko rešenje krize, već su najodgovorniji što je do krize došlo i što nije zaustavljena na vreme. Zato neka se ne mešaju i ne pokušavaju da ometaju pregovore koji imaju šansu. Takođe, juče je Marinika Tepić, u društvu Gorana Ješića i nekog novog Brkovića, inspirisala sukobe u Novom Sadu – sve u ime studenata, i to skoro bez učešća samih studenata.

Interesantno je da srpsko-srpske sukobe, a prizivan je i građanski rat, iz redova vlasti i opozicije prizivaju i podstiču pre svega oni koji – nisu Srbi?!“, rekao je Tadić.

Po njegovom mišljenju, rešenje je u okruglom stolu za kojim bi se našli predstavnici vlasti, opozicije i medija. Okrugli sto, po istom predlogu, trebalo bi da zaseda koliko god je potrebno dok se ne usaglase sve izmene pravila i zakona bitnih za fer, slobodne i demokratske izbore.

„Predsednik Srbije ne sme da podlegne pritiscima svojih ‘lojalista’ iz redova SNS-a i koalicije koja ga podržava, da krene u kontrarevoluciju sa željom da se osveti i porazi ‘obojenu revoluciju’. Sila državnog aparata, mediji pod njegovom kontrolom ili uticajem, fondovi kojima raspolažu njegovi prijatelji i saradnici iz SNS-a i SPS-a, nevidljivi vlasnici krupnog kapitala, podrška ogromnih multinacionalnih kompanija – sve je to dovoljno da ostvari takve namere. Ali kakva bi to bila pobeda ako porazi polovinu ili veći deo svog naroda? Kakva bi to bila pobeda ako oduzme nadu najvećem delu omladine koja želi da ostane u državi i koja poziva na demokratsko uređenje Srbije? Predsednik Srbije je, kao domaćin kuće – odnosno države – dužan da donese mir i blagostanje, slobodu i ravnopravnost, vladavinu zakona i poštovanje ustava, a ne da povlađuje onima koji žele sukobima da obezbede vladavinu bez ograničenja i kontrole“, kaže Tadić.

On ističe da ne poznaje ni jednog nacionalno odgovornog čoveka koji poznaje dušu Srbije, koji voli njenu istoriju, koji želi njen uspeh i napredak u budućnosti, a da mrzi polovinu našeg naroda ili da polovina našeg naroda mrzi njega.
„Predsednik je dužan da odustane od samoobmanjivanja i obmanjivanja svojih pristalica o svojoj nepogrešivosti i nezamenjivosti. Ponavljam – Srbija nije propala bez Karađorđa i Miloša Obrenovića, pa neće ni bez Aleksandra Vučića i Milorada Dodika. Nadam se da taj fatalizam koji šire po Srbiji i Republici Srpskoj nije priprema za to da od Srbije i Srpske naprave balkansku Belorusiju!?“, zaključio je odbornik Nebojša Tadić.

 

2 comments on “Tadić: Politička i ekonomska kriza ozbiljno ugrožavaju Srbiju i Valjevo

  1. Dragan

    nesa bi da razgovara sa lazarom a ovamo kritikuje presednika vucica i kaze da gresi i da bi da napravi belorusiju od srbije. nema razgovora sa onima koji su protiv naseg presednika

    Reply
  2. Cale

    Opa Đurđo, jel to jopet Nešica ljut što ovi iz Sivog doma goste vode u drugu kafanu? *** Nego plati li ti višegodišnje račune za vodu i smeće? Da ne poboravim još da pitam, dokle li je stiglo ono oko bespravnog zauzeća gradskog prostora oko bircuza? Ti, izgleda, misliš da ako ti u buffetu sede advokati i sudije da možeš raditi šta ti je po volji? Pročitali te ovi malo – malo pa tvoji. Hihihi…

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.