Sud i inspekcija zabranili dalje odlaganje otpada na gradsku deponiju . JKP „Vidrak“ iz Valjeva izrečena je privremena mera zabrane deponovanja komunalnog otpada . Gotovo identično rešenje doneli su i komunalna inspekcija i Osnovni sud, a JKP „Vidrak“ će pristupiti sanaciji dela deponije i izvršiti neophodne radove na stabilizaciji tela deponije.
Osnovni sud u Valjevu doneo je rešenje o privremenoj zabrani deponovanja otpada na prostoru postojeće gradske deponije. U sudskoj izreci navodi se da su tužioci (veći broj građana koji žive u okolini deponije) jasno ukazali da nepravilno upravljanje deponijom, neodgovarajuće zbrinjavanje otpada i prekoračenje dozvoljenog kapaciteta predstavljaju ozbiljnu pretnju po životnu sredinu i zdravlje ljudi, te da su opasnosti od zagađenja vode i vazduha, kao i rizici od požara, posebno izraženi u ovom slučaju.
Donošenju sudske presude prethodila je i odluka komunalne inspekcije, kojoj su se obratili i građani i JKP „Vidrak“, sa identičnim zahtevom da se utvrdi činjenično stanje i deponija zatvori.
Osim toga, sud je uzeo u obzir i posebno cenio činjenicu iz Zaključka Gradskog štaba za vanredne situacije Grada Valjeva (broj 24-825.4 od 25.3.2023), iz kojeg proizilazi prekid daljeg odlaganja otpada na gradskoj deponiji Valjevo, te se konstatuje da više ne postoji mogućnost daljeg deponovanja komunalnog otpada na toj lokaciji.
Na ročištu određenom za preispitivanje razloga za usvajanje predložene privremene mere, prvotuženi je naveo da predlaže odbacivanje predloga jer tužilac nije u tužbi ni u dostavljenoj dokumentaciji priložio nijedan dokaz kojim bi se potvrdilo da je došlo do zagađenja vode i vazduha — naprotiv. Naime, navedeno je da je u izveštaju Zavoda za javno zdravlje iz februara 2025. godine utvrđeno prisustvo samo čađi u količinama koje su bile izvan dozvoljenih vrednosti i pre i posle nastanka požara na deponiji. Kada je reč o zagađenju vode, utvrđeno je prisustvo fekalnog materijala i bakterije E. coli, koje, prema nalazima, ne potiču sa deponije, već iz postrojenja za preradu otpadnih voda u vlasništvu JKP „Vodovod“ Valjevo.
Što se samog odlaganja otpada tiče, prvotuženi je naveo da više nema nameru da odlaže komunalni otpad na gradskoj deponiji, te je zbog toga zaključen ugovor sa drugotuženim, JKP „Srem-Mačva“, s namerom da se taj ugovor produži, odnosno aneksira do početka rada regionalne deponije Kalenić.
Takođe, navedeno je da je prvotuženi danas podneo zahtev nadležnoj komunalnoj inspekciji za donošenje rešenja o zatvaranju deponije i pokretanju postupka sanacije i rekultivacije.
JKP Vidrak zatražio studiju i zatvaranje deponije-Tinjajući požari u telu deponije
Kako je JKP „Vidrak“ prethodno zatražio stručno mišljenje i studiju pod nazivom „Projekat gašenja požara“, a u izveštaju koji je izradio „Tekon Tehnokonsalting“ navedeno je da u telu deponije postoje tinjajući požari, komunalna inspekcija je naložila sledeće mere:
- Da se odmah po prijemu rešenja izvrše svi pripremni radovi, uključujući uklanjanje zelenog i kabastog otpada koji se nalazi uz rub deponije, kao i radovi nasipanja puta na relaciji ulaska u deponiju do reke Kolubare, kako bi se omogućio pristup lokaciji.
- U cilju sprečavanja potencijalnih požara, zbog žarišta koja se nalaze unutar tela deponije, naloženo je redovno nasipanje zemlje na užarene lokacije.
U obrazloženju mera navodi se da je cilj ovih aktivnosti sprečavanje novih požara i priprema terena za zatvaranje deponije, uključujući izgradnju protivpožarnih puteva.
Sud je tokom postupka bio upoznat sa merama koje je naložila komunalna inspekcija i iste je potvrdio.
Zbog blokade deponije, JKP „Vidrak“ nije ranije mogao da pristupi naloženim radovima, te su se dopisom obratili pravnom zastupniku građana, advokatu Vojislavu Džokoviću, kako bi obavestio svoje klijente (građane koji blokiraju deponiju) da omoguće ulazak na lokaciju i izvođenje hitnih radova.
Istovremeno, o celom postupku obaveštena je i policija za slučaj eventualne potrebe za asistencijom. Ipak, prema saznanjima, do toga neće doći jer će tokom dana građani koji drže deponiju u blokadi odlučivati o daljem toku protesta, odnosno o njegovom prekidu.
Venezia Italy decenijama koristi otpad da proizvodi struju za svoj grad.
Nije to jeftin metod ali vredelo bi pokušati jer vazduh u dolini Kolubare je zagađen.
smetalo vam je kad smo lozili blato a sad bi da pravimo struju od smeca
Ništa strašno! Naša vlast j uvek imala razumevanja što Naši glasači bacaju đubre na ulicu! Ne može nama žuti sud ništa! Mi ćemo i dalje bacati gde nam je najlakse! Uostalom o tone danas ne treba ni da se piše! Danas mi ugledni osnivamo Naš pokret! Bice sve isto! Samo što ćemo da smenimo SNS! I da vladamo preko Pokreta! Zato je danas bitno da što više djubretara bude u Beogradu da podrži Vuciica! Ali moraju biti ugledni! Jer samo takve primaju u Pokret! A ne da li neki žuti sud sudi ili sta radi komunalna! Jer taj sud osim sto je pronasao Ruse za drgo nam i ne treba! Djubre bacajte gde ocete! Ko dosad! Da pokažemo svetu da ovu demokratija nema niko!
Je li smenjen nadmeni direktor otpada?
Bravo za sudije, znači okuražili se vide kraj terora.
A inspekcija i ona se okuražila… Zašto se ne provozate do Divčibara planinskog turističkog mesta bez pijaće vode i uz put pogledate koliko ima divljih deponija.
Pumpaaaj.